Roupi - od dětí se mohou nakazit celé rodiny
Oxyuriáza neboli enterobióza je střevní parazitární onemocnění vyvolané parazitem Enterobius vermicularis, česky nazývaným roup dětský. Jak už jeho český název napovídá, tento parazit napadá hlavně děti a v dětské společnosti se také šíří velmi často.
Co jste o roupu dětském možná netušili
Roupi jsou paraziti, kteří provázejí lidstvo od nepaměti. Nejstarší nálezy jejich vajíček ve zkamenělých zbytcích stolice pocházejí dokonce již z doby před 9 tisíci lety. Stopy po existenci roupů u pravěkých lidí se překvapivě podařilo najít jak v Africe u egyptských mumií, tak u jeskynních lidí žijících v dnešní severní Americe. První dochovaný a podrobný popis projevů onemocnění pochází od Hippokrata. Stejně tak se s roupy setkávali i lékaři ve starověké Indii, Číně i v arabském světě. Roupi totiž parazitují na lidské populaci po celém světě, od arktických oblastí až po tropy. I u nás patří k nejvíce rozšířeným střevním parazitům.
Co je roup dětský?
Původcem onemocnění je parazit Enterobius vermicularis neboli roup dětský. Jedná se o asi jeden centimetr dlouhého červa, který žije v lidském střevě. Roupi patří mezi tzv. nemoci špinavých rukou. To znamená, že nejčastějším způsobem nákazy je pozření vajíček ústy při nedostatečné hygieně.
V trávicím ústrojí se poté z vajíček líhnou malé larvy, které se přichytí ke stěně tenkého střeva, kde rostou a dospívají. V průběhu života se uvolňují a přesouvají do střeva tlustého, kde se spáří samečci roupa se samičkami. Krátce na to samečci umírají a odcházejí společně se stolicí ven z těla. Samičky žijí v tlustém střevě ještě několik dní a kladou vajíčka. Vajíčka roupů potřebují ke svému vývoji vzduch, oplodněná samička proto vylézá v noci z řitního otvoru a klade v jeho okolí vajíčka. Nakladená vajíčka se mohou zachytit na oblečení nebo na ložním prádle. Díky svědění a tím i škrábání se dostávají i na ruce a za nehty, odkud se dále šíří do okolí, na hračky, jídlo, další děti či další členy rodiny. Na hračkách, ložním prádle nebo kdekoliv jinde mohou vajíčka přežívat dokonce 2–3 týdny.
Jak roupa dětského poznáte?
Nejčastějším projevem roupů dětských je svědění v okolí řitního otvoru. U žen může postihovat i oblast zevních pohlavních orgánů. Obtíže jsou největší v noci, protože právě v tu dobu samičky vylézají ven ze střeva, aby nakladly svá vajíčka. Svědění je velmi úporné a nutí ke škrábání. Na postižené kůži mohou vznikat zanícené škrábance a povrchové hnisavé záněty. U dívek mohou být roupi příčinou zánětů pochvy, ale infekce se může šířit i dále a způsobovat závažné potíže.
Přítomnost parazitů ve střevě může ve vzácných případech způsobit vážné komplikace. Vyvolává zánět střevní sliznice nebo červovitého přívěsku slepého střeva. Velmi ojediněle mohou roupi proniknout skrz močovou trubici do močového měchýře, a odtud dokonce až do ledvin, kde způsobují vážný zánět.
Svědění způsobuje u dětí charakteristický neklid a nespavost. Svědění může být natolik úporné, že může vést až k poruchám spánku. Děti jsou poté nevyspalé, mají špatnou náladu a oslabenou imunitu. Dalším projevem je i hubnutí a nechutenství. Na druhou stranu přítomnost menšího množství roupů se v některých případech nemusí vůbec projevit a zůstává dlouho skryta.
Neváhejte navštívit lékaře!
Pokud máte u vašeho dítěte podezření na roupy, okamžitě navštivte dětského lékaře, který dítě vyšetří a onemocnění diagnostikuje. Základem diagnózy roupů je odběr anamnézy a pátrání po charakteristických obtížích. Při podezření na přítomnost parazitů přistupuje lékař k jejich mikroskopickému průkazu. Používá se k tomu odběr z oblasti análního otvoru buď tyčinkou, nebo pomocí průhledné lepicí pásky. Odběry se provádí ráno před umytím a první stolicí. Alespoň jeden den předtím by si pacient neměl umývat oblast konečníku. Odebraný materiál se zkoumá pod mikroskopem a pátrá se po přítomnosti vajíček.
Léčba
Cílem léčby je zahubit všechny žijící roupi v trávicím systému. Slouží k tomu několik různých léků, antiparazitik. Obvykle stačí jednoduchá léčba sestávající z jediné jednorázové dávky. Současně s nemocným je třeba přeléčit i ostatní členy jeho rodiny nebo kolektivu (např. v mateřské školce).
Součástí léčby jsou nutná i režimová opatření, zejména zvýšená hygiena, což znamená:
- mytí rukou před každým jídlem a po každém použití toalety,
- zastřižení nehtů,
- denní výměna a praní spodního prádla a lůžkovin v horké vodě.
Nejdůležitější je prevence
Nakažení roupem dětským sice nepatří mezi život ohrožující onemocnění, ale je velmi nepříjemné a je důležité ho včas a správně léčit. Nejčastěji jsou nakaženy děti, ale od nich se mohou nakazit i celé jejich rodiny. Je tedy velmi důležité učit děti pečlivé hygieně.
(ver)
Zdroje:
https://www.cdc.gov/parasites/pinworm/gen_info/faqs.html">https://www.cdc.gov/parasites/pinworm/gen_info/faqs.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pinworm/symptoms-causes/syc-20376382">https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pinworm/symptoms-causes/syc-20376382