Rozhodli jste se pro novoroční dietu? Připomeňte si její pro a proti
Klíčem je najít způsob stravování, který vám bude dlouhodobě vyhovovat, bude bezpečný a pokryje všechny vaše nutriční potřeby. Než na čísla na váze se tak raději zaměřte na zdravý životní styl. Lépe se vám i s občasným přešlapem bude dodržovat.
V současnosti trpí v Česku nadváhou nebo obezitou dvě třetiny dospělé populace, které mají daleko vyšší pravděpodobnost, že se budou potýkat s vysokým krevním tlakem či cukrovkou 2. typu. Je některá z módních diet něčím, k čemu se mohou upínat? Má smysl se na vlastní pěst pouštět do zázračných diet?
Ketodieta frčí, poznejte i její úskalí
Poslední dobou se stále častěji skloňuje ketodieta. Slibuje totiž velký váhový úbytek za krátké období. Spočívá v navození stavu tzv. ketózy, kdy tělo přejde na záložní zdroj energie – ketolátky. Tělo si je tvoří z tuků a přirozeně je využívá například během nočního hladovění. Principem diety je tak co největší omezení sacharidů a bílkovin ve stravě a jejím založení ze 70 až 80 % na tucích. Většinou prodejci nabízejí na míru spočítanou dietu v koktejlech, prášcích nebo konkrétních receptech na pokrmy.
Vědecké důkazy nás o její účinnosti ale moc nepřesvědčují. Z krátkodobého hlediska dochází díky navození ketózy k redukci váhy, zlepšení některých krevních parametrů a krevního tlaku. Dlouhodobě je ale dieta těžce udržitelná. Striktní jídelníček je výzvou a vysoký příjem tuků může mít negativní důsledky na zdraví, od ledvinových kamenů přes osteoporózu až po řadu výživových deficitů. Je při ní totiž třeba vyřadit veškeré pečivo, přílohy, zeleninu a ovoce, ale také luštěniny. Tím se ochuzujete o cenné vitaminy, minerální látky a vlákninu v jejich přirozené podobě. Ketóza navíc může přerůst v nebezpečný stav zvaný ketoacidóza, který vyžaduje lékařskou pomoc.
Kouzlo nízkosacharidových diet
Existují velmi přísné diety s příjmem sacharidů do 30 gramů za den, ale i mírnější, při nichž si můžete dopřát až o 100 gramů sacharidů více. Při jejich redukci byste pak měli začít u přidaných cukrů, pečiva a příloh. Podle přísnosti se pokračuje s ovocem a luštěninami. Zeleninou nahrazujete přílohy, a u těch nejstriktnějších diet se tak zelenina stává v podstatě jediným zdrojem vlákniny. Semínka a ořechy dodávají tělu správné tuky, jejichž vysoké zastoupení v dietě by však automaticky nemělo znamenat jejich nekontrolovaný příjem.
„Low carb“ diety mohou zlepšit krevní tuky včetně navýšení „hodného“ HDL cholesterolu, a proto se uvádějí jako prospěšné pro zdraví srdce. Má to ale jednu podmínku: výběr bílkovin a tuků musí být z kvalitních zdrojů. Diety lze dodržovat i dlouhodobě, jejich účinky jsou slibné i v léčbě cukrovky 2. typu. Je však nutné takový přístup vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Variantami nízkosacharidových diet jsou Atkinsonova a Dukanova dieta. Atkinsonova dieta je v podstatě program na míru, který je velmi podobný ketodietě. V Dukanově dietě se navyšují bílkoviny oproti tukům a sacharidům. Pro obě platí stejná pro a proti jako v případě ketodiety. Krátkodobě jsou schopné zajistit váhový úbytek, dlouhodobě jsou však často rizikové a neudržitelné.
Paleodieta není jen tématem pro historiky
Dieta s převahou bílkovin z libového masa, ryb a vajec a dále obsahující ovoce, zeleninu, semínka a ořechy, olivový a kokosový olej se označuje jako paleodieta. Naopak se při ní vylučují veškeré zpracované potraviny, potraviny z obilovin, mléčné výrobky, brambory, luštěniny, ale i alkohol, káva nebo řepkový olej. Čerpá z časů lovců a sběračů, kdy díky nezpracovaným potravinám a dostatku pohybu naši předchůdci netrpěli dnešními neduhy, jako jsou onemocnění srdce, cukrovka nebo rakovina.
Dnešní studie ukazují na její krátkodobě prospěšný účinek na lidské zdraví. Dochází při ní k redukci váhy, zmenšení obvodu pasu, snížení krevního tlaku a zlepšení poměru špatného/dobrého cholesterolu v krvi. Jak je paleodieta účinná v prevenci chronických onemocnění, je vzhledem k absenci dlouhodobých studií zatím neprozkoumané.
Tento způsob stravování se skládá zejména z čerstvých potravin, a proto může být pro řadu lidí finančně náročný a v některých měsících chudý na potřebné vitaminy a minerální látky. Mimo sezónu můžete mít nedostatek vitaminů D a B a vápníku, které jinak najdete v mléčných výrobcích a potravinách z obilovin.
Středomořská dieta prospěje i Středoevropanům
Stravování středomořského typu vychází z tradice zemí v okolí Středozemního moře – Řecka, Kréty a jižní Itálie. Spíš než o dietu se tak jedná o způsob stravování založený na ovoci a zelenině, luštěninách, oříšcích, celozrnných potravinách, rybách, olivovém oleji a malém množství mléčných výrobků a červeného vína. Mimo to dbá také na pravidelný pohyb a dobré sociální vztahy.
Středomořská dieta má svou oporu v odborných studiích. V dlouhodobé studii ze Spojených států bylo u 26 tisíců žen po 12 letech dodržování diety prokázáno snížení rizika onemocnění srdce a cév o 25 %. Je také svědectvím toho, že záleží, jaké druhy tuků si do jídelníčku vybíráte. I když je jejich zastoupení vyšší, díky olivovému oleji a oříškům dochází naopak ke snížení rizika mozkové příhody nebo cukrovky 2. typu. Vysoký příjem ovoce a zeleniny zase dodává tělu potřebné antioxidanty, které chrání buňky a mohou zabránit v jejich poškozování a rozvoji neurodegenerativních onemocnění.
Kila shoďte raději udržitelně než rychle
Pokud vás trápí kila navíc a ještě k tomu trpíte nějakým onemocněním, neměli byste se pouštět do „dietování“ sami. Poraďte se se svým lékařem nebo vyhledejte ve svém okolí nutričního terapeuta s potřebným vzděláním (vysokoškolským nebo vyšším odborným).
K nalezení správného odborníka můžete využít i službu uLékaře.cz
Relevantní informace najdete na www.obesitynews.cz, organizace, které sdružují pacienty s problémy se stravováním zase na www.pacimed.cz. A doporučujeme pohyb, který je na cestě ke zdravému životnímu stylu výživě vždy partnerem. Pomoci vám mohou také stránky www.netloustneme.cz a www.oberisk.cz s kontakty na lékaře zabývající se přímo obezitou. Dlouhodobě změnit způsob stravování může být dřina, na kterou nemusíte být sami.
Pokud každoročně řešíte svá nesplněná předsevzetí, může vám pomoct náš přehled úskalí a to, jak se jich vyvarovat.
(eha)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7190064/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7073984/
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/diet-reviews/ketogenic-diet/
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/diet-reviews/mediterranean-diet/