Práce s dětskými pacienty je náročná. Doslova problematická pak může být tehdy, když dítě kvůli strachu z bolesti odmítá spolupracovat a brání se lékařské péči. Co může v takových chvílích kromě trpělivosti pomoci?
Během hospitalizace v nemocnici dětem často, a to již od novorozeneckého věku, působíme bolest. Tento nepříjemný zážitek je spojen se strachem a úzkostí. Přináší malým pacientům možné biopsychosociální strádání, které je může v jejich životě ovlivnit i později. Na toto téma bylo napsáno množství prací, které zdůrazňují nutnost brát bolest u dětí velmi vážně a účinně s ní bojovat.
Hraje zde nějakou roli věk dítěte?
Ano, věk dítěte hraje důležitou roli. S přibývajícími roky se u dítěte postupně jeho vnímání a prožívání bolesti mění. Již prožité bolestivé zážitky následně ovlivňují to, jak bude dítě reagovat na nepříjemné podněty a situace v ordinaci lékaře i při hospitalizaci. Setkáváme se s jedinci, kteří mají ohromný strach z jehel právě na základě svých předchozích zkušeností. S použitím znecitlivujícího krému Emla a s využitím distrakce čili rozptýlení se k nám však vracejí bez obav.
Zmiňujete znecitlivující krém. Mohou ho aplikovat pouze zdravotníci, nebo i rodiče?
Emlu lze použít již doma. Pokud je to možné, jsme schopní rodiče vybavit trochou krému, který podle instrukcí nanesou před odjezdem, a tak může začít působit již cestou do nemocnice. Po příjezdu k nám pak můžeme s dítětem začít ihned pracovat. Což je výhodou, neboť pacienta s rodiči ušetříme čekání v ambulanci.
Při jakých příležitostech a u jakých věkových skupin se znecitlivující krém nejvíce používá?
My krém Emla využíváme hlavně před aplikací injekcí, při odběrech krve či napichování nitrožilních kanyl. U větších dětí ho pak aplikujeme před odběrem mozkomíšního moku, takzvanou lumbální punkcí. Emlu lze použít u všech dětí již od novorozeneckého věku, pokud je miminko donošené.
Jak se Emla aplikuje?
Emla se používá u všech pacientů stejně. Množství o velikosti asi nehtu na malíčku se nanese na místo, kde budeme vpich provádět. Rozetře se tak, aby vytvořil průhledný film, a nechá se působit. Pro lepší vstřebání je vhodná lepicí fólie. Doba nutná k působení krému Emla se udává od několika minut až do hodiny. Z vlastní zkušenosti máme vypozorováno, že 15−20 minut je optimálních.
Mohou se po nanesení znecitlivujícího krému vyskytnout nějaké nežádoucí účinky? A jak je lze řešit?
Po aplikaci znecitlivujícího krému může nastat lokální kožní reakce v podobě zarudnutí či nápadného vyblednutí. Osobně jsem se setkala pouze s výrazným vyblednutím v místě působení krému, a to u dítěte s atopickým ekzémem. Vše navíc postupně vymizelo. Předpokládám, že jako u každého kožního preparátu je možná alergická reakce, která by se projevila zarudnutím a svěděním. V takovém případě je třeba krém smýt čistou vodou a místo sledovat.
Co dělat, když dítě krém Emla z nějakého důvodu pozře, například si olízne kůži, kam byl aplikován?
Pokud dítě olízne kůži namazanou Emlou, nic se neděje. Pouze ucítí drobné brnění na jazyku. Doporučujeme vypláchnout ústa a stav odezní. V případě požití krému přímo z tuby je nutno kontaktovat lékaře.
Existují situace, kdy se znecitlivující krém nesmí u dítěte vůbec použít?
Krém Emla nelze aplikovat na poraněnou kůži. Nesmí se použít ani při prokázané alergii na některou ze složek přípravku.
Jak je možné si krém Emla obstarat?
Je volně prodejný v lékárnách v 5g a 30g baleních.
Považujete znecitlivující krém za účinnou pomoc pro děti, které se bojí bolesti?
Použití znecitlivujícího krému je jednou z nenahraditelných možností k překonání bolesti u dětí. Nestačí však pouze použít krém. S aplikací souvisí také účinná distrakce neboli odvedení pozornosti dítěte. Například pomocí pohádky o víle Emličce nebo s využitím jakékoliv hračky, knížky či bublifuku.
Jaké jsou vaše zkušenosti s krémem Emla?
Použitím znecitlivujícího krému dohromady s distrakčními pomůckami učíme děti, že jejich obava z bolesti je zbytečná a že lze i nepříjemná vyšetření či drobné výkony absolvovat bez pocitu strachu a úzkosti. A daří se nám to.