Ačkoliv hladina cholesterolu může být zvýšena dědičně, u většiny lidí, u nichž se vyskytuje, za ní stojí nezdravý životní styl. Jeho značnou součást tvoří nadměrná konzumace živočišných produktů, zejména tučných, smažených a pečených mas, výrobků z tučného mléka či vaječných žloutků. Proto se nabízí právě je ve stravě výrazně omezit, nebo dokonce zcela vynechat.
Jaké možnosti rostlinná strava nabízí?
Vegetariánská strava, přesněji laktoovovegetariánská strava, spočívá ve striktním vyloučení veškerého masa, ale produkty z vajec a mléka jsou povoleny. V případě její laktovegetariánské varianty se konzumují pouze mléčné výrobky, u ovovegetariánské varianty ze živočišných produktů zůstávají vejce a další živočišné produkty jsou ze stravy zcela vyloučeny. Někteří vegetariáni kromě živočišných produktů z vajec a mléka zařazují do své stravy také ryby, jedná se o pesceteriány.
Vegané nekonzumují veškeré živočišné produkty, tedy maso, vejce, mléko, sýry a mnohé mléčné výrobky. Ze své stravy ale vylučují například i med.
Vitariánství spočívá v konzumaci pouze syrové (raw) rostlinné stravy založené na čerstvém ovoci a zelenině, případně naklíčených obilovinách a luštěninách. Potraviny se často suší a tepelně se upravují pouze do maximální teploty 40 °C. Veškeré živočišné produkty jsou pro vitariány tabu.
Jaké jsou výhody rostlinné stravy v boji s vysokým cholesterolem?
Z hlediska snížení hladiny cholesterolu poskytuje největší výhody veganská dieta. Nejvíce cholesterolu najdeme totiž právě v bílém a červeném mase, vejcích a sýrech. Proto není od věci tyto potraviny ze svého jídelníčku jednoduše škrtnout. Tím jednoznačně snížíme příjem nasycených tuků a ovlivníme rizika v podobě obezity, cukrovky nebo srdeční choroby. V čem ještě může být čistě rostlinná strava prospěšná?
Mezi výhody rostlinné stravy patří, že:
- umožňuje snížení příjmu nasycených tuků,
- poskytuje zvýšení příjmu nenasycených tuků a esenciálních mastných kyselin,
- zaručuje vyloučení živočišných bílkovin a tuků z jídelníčku,
- přispívá k zvýšení příjmu rozpustné vlákniny ve stravě,
- napomáhá k přirozenému snížení hmotnosti,
- vede k přirozenému snížení hladiny cholesterolu v krvi.
Pro snížení hladiny „zlého“ LDL cholesterolu v krvi je rozhodující zajistit dostatečný příjem vlákniny a esenciálních mastných kyselin v každodenní stravě, a to právě vegetariánský a veganský stravovací systém umožňuje. K úpravě hladiny cholesterolu může napomoci rovněž konzumace rostlinných sterolů.
Pozor na nasycené tuky v rostlinné stravě!
Neznamená to ovšem, že přechodem na rostlinnou stravu se automaticky vyhnete všem nezdravým nasyceným tukům. Ty můžete najít i v rostlinné říši. Dávat pozor je třeba zejména na nadměrnou konzumaci kokosového tuku, bambuckého másla a palmového oleje, ze živočišných produktů pak na máslo ghí. Raději dávejte přednost rostlinným olejům s vysokým obsahem omega-3 a -6 mastných kyselin, například olivovému, lněnému či řepkovému oleji. Cenných zdrojem omega kyselin jsou také ryby a mořské plody, což je dobrá zpráva pro všechny pesceteriány.
Potraviny pro nízký cholesterol
Z dalších potravin pro nízký cholesterol je vhodné zařadit do jídelníčku:
- dostatek čerstvé zeleniny a ovoce,
- semínka,
- ořechy (zejména vlašské),
- celozrnné obiloviny poskytující vlákninu,
- fermentované rostlinné produkty a
- luštěniny jako kvalitní zdroj rostlinných bílkovin.
Pokud se nebudete striktně držet veganské stravy, můžete si občas dopřát pokrmy z dobře tepelně upravených vaječných bílků, které neobsahují cholesterol. Na druhou stranu opatrně v případě možných potravinových alergií, bílek patří mezi základní silné alergeny, podobně jako třeba bílkovina kravského mléka (kasein) či lepek.
Vitamin B12 a další živiny nedostupné nebo nedostatečně dostupné z rostlinné stravy
Pokud se rozhodnete pro veganskou stravu, rozhodně si hlídejte dostatečný příjem základních živin ve stravě. V případě veganské stravy je pravděpodobné, že budete mít menší příjem bílkovin a chybět vám může i vápník, jód, vitamin D, případně železo. Tyto vitaminy a stopové prvky se ale dají uhlídat optimálním příjmem takových rostlinných potravin, které je obsahují ve velké míře, anebo si můžete zajistit jejich náhradu v doplňcích stravy (suplementací).
Závažné problémy však může způsobit nedostatek vitaminu B12, který není v dostatečném množství (obsahují ho například mořské řasy nebo fermentované produkty) z rostlinné stravy dostupný a jehož zásoby se vytváří dlouhodobě, proto také bez odpovídající suplementace po delší době striktní veganské stravy povážlivě klesají. Nedostatek vitaminu B12 úzce souvisí s chudokrevností nebo neuropatií.
(tkro)
Zdroje:
https://www.heartuk.org.uk/vegetarian-diets-/vegan-or-vegetarian-diets-and-cholesterol
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317403