Jakou kávu při vysokém cholesterolu? Turka, nebo překapávanou?
Pokud patříte mezi milovníky kávy a zároveň bojujete s vysokým cholesterolem, možná byste měli nakoupit papírové filtry a místo u nás oblíbeného „turka“ zvolit filtrovanou variantu. Rozsáhlá studie s téměř půl milionem účastníků totiž zjistila ve spojení s filtrovanou kávou až o 12 % nižší riziko úmrtí na onemocnění srdce a cév u mužů a o 20 % nižší riziko u žen oproti těm, kteří žádnou kávu nepili. Nefiltrovaná káva také prokazatelně snížila riziko úmrtí na tato onemocnění, nicméně ne o tolik jako káva filtrovaná.
Filtrování totiž zbaví kávu tukových částic, které se v ní sice přirozeně vyskytují, ale mohou zvyšovat hladinu LDL cholesterolu. Ten je spojen právě se zvýšeným rizikem onemocnění srdce a cév. Mimo tukové částice káva obsahuje i prospěšné látky. Mezi ně patří polyfenoly, které jsou známé svou protizánětlivou aktivitou a příznivým působením na cévní stěnu. Navíc se zdá, že tento benefit s sebou přináší i pití bezkofeinové kávy.
Co ve vašem jídelníčku proti vysokému cholesterolu nesmí chybět
Jednotlivé potraviny dokážou snížit hladinu cholesterolu různými cestami. Některé jsou zdrojem vlákniny, která na sebe cholesterol naváže a ten se už dál do oběhu nevstřebá. Jiné obsahují nenasycené mastné kyseliny, které přímo hladinu cholesterolu snižují, a další mají ve svém složení rostlinné steroly a stanoly, které jeho vstřebávání blokují.
- Vločky a celozrnné obiloviny: Obsahují rozpustnou vlákninu, která nejenomže na sebe cholesterol váže, ale díky „nabobtnání“ prodlužuje pocit sytosti a celkově snižuje příjem energie.
- Ořechy: Kromě přímého působení na snížení LDL cholesterolu obsahují i další srdci prospěšné látky. Nejlépe je konzumovat 50 gramů mandlí, arašídů, pekanových nebo vlašských ořechů alespoň pětkrát týdně jako součást pestré stravy.
- Fazole: V luštěninách najdete také dobrý zdroj rozpustné vlákniny. Navíc trvá delší dobu, než se stráví, takže jsou vynikajícím pomocníkem při hubnutí.
- Ovoce a zelenina: Jablka, hroznové víno, citrusy nebo jahody obsahují pektin, rozpustnou vlákninu. Mimo to ale také polyfenoly, vitaminy a minerální látky, tradiční bojovníky proti chronickým onemocněním.
- Sója: Nedávná studie navrhuje, že 25 gramů sóji za den může pomoci ve snižování LDL cholesterolu. Výhodou sóji je rozmanitost podob, v jakých ji můžete konzumovat. Ať už jako tofu, náhražku mléka, nebo přimícháním sójové bílkoviny v podobě prášku do smoothies.
- Správné tuky: K udržení zdravé hladiny cholesterolu bezesporu patří výběr správných tuků. K přípravě pokrmů kupujte rostlinné oleje a roztíratelné tuky s přidanými steroly nebo stanoly. Pokud si budete chtít dopřát něco tučného, sáhněte po rybách, které jsou bohaté na mastné kyseliny s dlouhým řetězcem.
V boji s vysokým cholesterolem zvolte komplexní přístup
Hladinu cholesterolu ovlivňuje mnoho faktorů. Ideální je tak „bojovat“ na více frontách a nezaměřit se pouze na jednu položku v seznamu. Ozdravte svůj jídelníček, ale také způsob přípravy potravin, zařaďte pravidelný pohyb a alkohol konzumujte pouze střídmě.
(eha)
Zdroje:
https://www.health.harvard.edu/cholesterol/coffee-a-heart-healthy-brew
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/white-meat-raises-bad-cholesterol-levels-just-like-red-meat%20https://www.health.harvard.edu/heart-health/11-foods-that-lower-cholesterol
https://www.health.harvard.edu/heart-health/why-nuts-may-be-good-for-your-heart
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/soy-protein-helps-lower-bad-cholesterol-a-small-but-important-amount
https://www.webmd.com/cholesterol-management/cholesterol-and-alcohol