S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních
Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.
První nápor chřipky přichází většinou okolo Vánoc. Epidemie během ledna či února pak u nás nejsou ničím neobvyklým. Na začátku zimy ovšem převažují onemocnění vyvolaná nechřipkovými viry, což platí podle pražských hygieniků i letos. Víte, jaké jsou rozdíly mezi virózou či nachlazením a skutečnou chřipkou??
Zákeřná choroba
Chřipka je velmi nakažlivé virové onemocnění, které může zapříčinit řadu dalších problémů. „Jedná se o komplikace způsobené buď vlastním virem chřipky, nebo bakteriemi, které napadnou organismus chřipkovým virem oslabený. Jde nejčastěji o záněty horních a dolních cest dýchacích, středoušní infekce či záněty plic. K vážnějším komplikacím řadíme například zánět osrdečníku nebo srdečního svalu,“ vyjmenovává MUDr. Hana Černá. Závažný průběh chřipky někdy dospěje až nutnosti léčby v nemocnici. Proto je potřeba si uvědomit všechna rizika tohoto onemocnění a respektovat pravidla léčby.
Jak ji poznat
- Pro chřipku je typický velmi rychlý začátek onemocnění bez předchozích potíží. Naproti tomu nachlazení či viróza se ohlásí rýmou a škrábáním v krku.
- Teplota se může při chřipce náhle dostat nad 38 stupňů a doprovází ji zimnice.
- Přidávají se bolesti svalů a kloubů, výjimečná není ani silná bolest hlavy.
- K chřipce patří často také suchý kašel.
Správná léčba
Chřipku byste neměli nikdy „přecházet“. Nutné je zůstat doma, ležet a odpočívat.
- Zásobujte tělo dostatkem tekutin. K jídlu volte spíš lehčí, ale pestrou stravu.
- Pečlivě si myjte ruce a dbejte na hygienu při kašli i smrkání, abyste snížili riziko nákazy dalších členů rodiny.
- Při vysoké horečce a bolestech těla můžete využít léky na snížení teploty a tlumení bolesti.
- Poctivá léčba zabere celý týden. Dalších 14 dní byste se měli v rámci rekonvalescence celkově šetřit.
Prevence existuje!
Chřipce se dá, na rozdíl od nachlazení, účinně předcházet očkováním. To snižuje pravděpodobnost onemocnění až o 80 %. Očkuje se vakcínou, která v sobě má inaktivovaný virus chřipky (nemůže tedy vyvolat onemocnění). K dispozici jsou vakcíny proti třem i čtyřem kmenům chřipky. V rámci prevence je také důležité omezit kontakt s nemocnými a nedotýkat se neumytýma rukama úst ani nosu – například na držadlech v prostředcích hromadné dopravy vydrží virus chřipky až 8 hodin. Pro celkovou odolnost organismu je dobré dlouhodobě dodržovat správnou životosprávu.
(pak)
Zdroje:
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/ddd-3333_3333_161_1.html
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/7-duvodu--proc-se-letos-nechat-ockovat-proti-chripce-3284_3284_161_1.html
Vizitka lékaře:
MUDr. Hana Černá
specializace dětské lékařství
Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice