#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem

2.3.2012

V určité fázi života se karty obrátí a rodiče, kteří nám kdysi péči poskytovali, ji začnou sami potřebovat. Zatímco rad a informací o tom, jak pečovat o děti, je všude plno, pečovat o stárnoucí rodiče se musíme většinou naučit sami.

ležící pacientka vykonává hygienu s pomocí zdravotní sestry
ležící pacientka vykonává hygienu s pomocí zdravotní sestry

V určité fázi života se karty obrátí a rodiče, kteří nám kdysi péči poskytovali, ji začnou sami potřebovat. Zatímco rad a informací o tom, jak pečovat o děti, je všude plno, pečovat o stárnoucí rodiče se musíme většinou naučit sami.

Jak začít

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vaši rodiče potřebují pravidelnou péči, podnikněte první systematické kroky, které vám později usnadní všechno ostatní:

  1. Nezapomeňte myslet na sebe – Hned na začátku si udělejte jasno v jedné věci: je pravděpodobné, že zdravotní stav vašeho rodiče se bude postupně zhoršovat a vaše možnosti s tím něco dělat jsou omezené. Udělejte, co je ve vašich silách, ale nepřepínejte se. Máte povinnosti také sami k sobě, k vlastní rodině a dětem.
  2. Zjistěte si detailní informace o zdravotním stavu seniora – Udělejte si seznam všech lékařů, které váš rodič navštěvuje. Informujte se u nich o jeho zdravotním stavu, jeho pravděpodobném vývoji a současné léčbě. Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék. Pokud máte dojem, že se v medicínských termínech ztrácíte, hledejte na internetu. Podrobné informace o onemocněních, chorobných stavech a lékařských termínech najdete v přehledném abecedním řazení například v sekci Nemoci a vyšetření.
  3. Informujte se o zařízeních a službách pro seniory ve vašem okolí – Denní péči o seniora vám mohou usnadnit například denní stacionáře nebo pečovatelská služba, která vám pomůže s hygienou nebo donáškou stravy. Správný výběr lékaře vám také může péči o seniora v mnohém usnadnit. Lékaře všech specializací ve vašem okolí najdete v sekci Lékaři.
  4. Spolupracujte s celou rodinou – Svolejte rodinnou poradu a hned od počátku zapojte do péče o seniora co nejvíce rodinných příslušníků. Každý může nějak přispět – ať už finančně, nebo občasnou výpomocí. Dejte všem jasně najevo, že jejich pomoc je vítaná a každá podpora pro vás znamená velkou úlevu.
  5. Sledujte změny zdravotního stavu – Všímejte si například změn chuti k jídlu a případného úbytku na váze. Ptejte se na výskyt bolestí, neměly by vám uniknout potíže s pohyblivostí. Sledujte také psychický stav seniora a nepodceňujte případné stavy zmatenosti nebo problémy s orientací. Pozorujte rovněž kvalitu zraku a sluchu a informujte se, jak možné potíže řešit. Při každém nasazení nového léku si všímejte případných nežádoucích účinků. Pokud potřebujete radu odborníka, můžete využít internetové poradny. Mluvte spolu – Vždy respektujte vlastní vůli a soukromí vašeho rodiče. V závislosti na jeho zdravotním stavu se mu pokuste ponechat co největší nezávislost. Ptejte se na jeho názory a potřeby a společně mluvte o tom, jak je naplnit.

Význam správné výživy

Dokonce i ve vyspělých zemích je podvýživa u starých lidí poměrně rozšířeným problémem. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z ekonomických důvodů mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Přitom stárnoucí organismus kvalitní bílkoviny potřebuje, i když celkový energetický příjem mírně klesá.

Při nedostatku bílkovin se snižuje obranyschopnost organismu, tělo je náchylnější k onemocněním a zpomaluje se také hojení všech případných poranění, prodlužuje se doba zotavení po operaci. Ubývá svalová hmota, což má negativní vliv na pohyblivost a zvyšuje se náchylnost k pádům. To jsou jen některé důvody, proč má důraz na kvalitní stravu v péči o seniora prvořadý význam. Další informace o správné výživě nejen u seniorů můžete získat přímo od odborníků v internetové poradně.

Podobně důležitý jako výživa je také dostatečný pitný režim. U starého člověka je často menší pocit žízně, který má za následek nízký příjem tekutin a dehydrataci. Vážnější dehydratace může vést až ke stavům zmatenosti a poruchám rovnováhy a tak být příčinou pádu a vážného úrazu. Proto je u starého člověka nutné kontrolovat denní příjem tekutin, i když sám tvrdí, že pije dostatečně.

Potíže se spánkem?

Nespavost je častým problémem u starých lidí, kterému lze však v mnoha případech předcházet. Nejlepší prevencí nespavosti je přiměřená fyzická aktivita během dne a také častý pobyt venku – na denním světle. Lidé, kteří tráví většinu času uvnitř místnosti bez přímého slunečního světla, mohou mít narušené vnitřní biologické hodiny, což vede ke změně rytmu spánku a bdění. Také častý nebo delší spánek během dne často vede k noční nespavosti. I těžce pohyblivého seniora je nutné každý den alespoň na chvíli vyvést ven na krátkou procházku nebo k posezení na slunci. Nejste si jistí, jak dobře spíte vy nebo vaši rodiče? Kvalitu spánku vám pomůže objektivně zhodnotit dotazník Jak spíte?

Bezpečné domácí prostředí

Pokud žije senior ve své domácnosti, je nutné mít na paměti jeho bezpečnost. Nejbližší rodinní příslušníci musí mít k dispozici vlastní klíč, aby měli v případě nutnosti do bytu okamžitý přístup. Domácnost musí být bezpečná především z hlediska rizika možného pádu. Bezpečnost zvyšuje dostatečné osvětlení (především na schodišti), snadná dosažitelnost vypínačů a také odstranění všech potenciálních překážek. V bytě by se neměly vyskytovat volně visící šňůry a kabely, předložky či koberečky, které hrozí podklouznutím a podobně. Koupelna a toaleta by měly být vybaveny madly usnadňujícími pohyb a také protiskluzovými podložkami.

(vek)

Zdroj: www.aging-parents-and-elder-care.com

Doporučujeme

Čtěte více

Na jarní únavu pomůže homeopatie!

Starší ročníky si možná ještě vzpomenou, že kdysi se jarní prázdniny spadající...

Na jaře vyrazte za sluníčkem

Co můžeme udělat, abychom z příchodu vlídného ročního období vytěžili pro své...

Na játra útočí i muchomůrka zelená

Onemocnění jater bývá nejčastěji spojováno s alkoholem nebo virem hepatitid....

Na léky proti nespavosti v těhotenství raději zapomeňte

Jste těhotná a trpíte poruchami spánku? Rozhodně se nesnažte vyléčit se sama....

Na lepší paměť zkuste omega-3 mastné kyseliny

Trápí vás zapomnětlivost nebo jen chcete podpořit zdraví svého mozku? Začněte...

Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům

Pokud jste doposud váhali s očkováním svých dětí proti meningokokovým infekcím,...

Na lupénku vyzkoušejte výtažky některých rostlin

Psoriáza neboli lupénka je závažná kožní choroba, která nemocného doprovází...

Na nádor slinivky umí dobře zacílit protony, navíc nepoškozují okolní tkáně

Zhoubný nádor slinivky břišní neboli karcinom pankreatu je těžké onemocnění...

Na odolné viry žloutenky typu C bude třeba útočit z více stran

Viry žloutenky typu C jsou rozmanité a často mění svoji genetickou informaci....

Na Parkinsonovu chorobu pacientku upozornil kardiolog

Bez nadsázky lze říci, že neurologické onemocnění změnilo Zdislavě Freund od...

Na péči o své močové cesty už nejste sami. Nechte se v ní vést Recyflorem

Potíže s močovými cestami trápí ženy i muže všech věkových kategorií a patří...

Na počátku astmatu byl zánět…

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které způsobuje opakované...

Na podzim může být pro alergika nebezpečný bodavý hmyz

Pozdní léto a nástup podzimu neznamenají pro všechny alergiky úlevu. Místo pylů...

Na podzim nás čeká druhá vlna výskytu klíšťat

Klíšťatům se letos opět mimořádně daří. Změny klimatu se podepisují nejen na...

Na podzimním očkování můžeme vydělat rovnou dvakrát

Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě můžeme absolvovat během roku kdykoli,...

Na pomočování u dětí vyzkoušejte homeopatika

Pomočování je u dětí v období růstu normální. Ale i tak tento problém dětem...

Na posteli záleží!

Pojem zdravý spánek si často spojujeme pouze s matrací. Jenže má-li nákladná...

Na proleženiny platí pečlivá prevence a jemná péče

Proleženiny jsou postrachem pohybově omezených lidí i těch, kteří o ně pečují....

Na průjem z užívání antibiotik pomáhají probiotika

Mnoho pacientů užívajících antibiotika trápí během této léčby průjem. Jedná...

Na průjmy a nevolnost platí i homeopatika

Zkažený žaludek, nevolnost, průjem. Zdravotní potíže, které dokážou zkomplikovat...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#