Spouštěče astmatických reakcí
Astma se projevuje dušností, kašlem, pískotem, sípáním, svíravým pocitem na hrudi – s tím vším se astmatici běžně setkávají. Podráždění dýchacích cest, které vede k astmatickým reakcím, mohou vyvolat různé faktory, tzv. spouštěče:
-
infekce dýchacích cest – nejčastěji virového původu,
-
cigaretový kouř,
-
zvýšená fyzická aktivita – pokud vdechujete sušší vzduch než ten, který máte v plicích, dojde ke zúžení dýchacích cest,
-
alergeny – typicky prach, pyly, zvířecí srst, ale také chemické výpary a prachy, které se objevují na některých pracovištích, výfukové plyny, či dokonce parfémy,
-
počasí – v případě tzv. nealergického astmatu spouštěné vedry nebo naopak mrazy, zejména však přechodem mezi teplým a chladným prostředím nebo suchým a vlhkým prostředím,
-
psychika – stres, úzkost, ale i záchvat smíchu,
-
léčiva – astmatické reakce se mohou projevit po užití aspirinu (léku proti bolesti a zánětu) nebo beta-blokátorů (léků proti vysokému tlaku nebo poruchám srdečního rytmu).
Tři hlavní rysy astmatu
Ať je astmatická reakce vyvolaná jakýmkoliv spouštěčem, je astma založeno na třech hlavních rysech:
-
obstrukci dýchacích cest – svalovina dýchacích cest se napne, což zhoršuje průchod vzduchu a vyvolává pocit dušnosti,
-
zánětu – průdušky jsou zanícené a postupně dochází k poškození plic,
-
dráždivosti dýchacích cest – spouštěče vyvolávají nepřiměřenou reakci dýchacích cest.
Ačkoliv pacienty obvykle nejvíce trápí dušnost a snaha vyhýbat se spouštěčům jejich potíží, klíčem k dlouhodobému zvládnutí astmatu je léčba zaměřená na jeho třetí hlavní rys – zánět, protože ten tu byl ze všech jako první.
Jak léčit zánět průdušek při astmatu?
Léčba astmatu se liší podle závažnosti příznaků, které se u pacienta objevují. Často jde o kombinaci léků, které se užívají pravidelně, i když pacient zrovna žádné potíže nepozoruje, a ve chvílích akutního záchvatu, kdy je nutná okamžitá úleva.
Jelikož kritickým projevem astmatu je zánět, většina léčebných režimů zahrnuje kortikoidy, které ho tlumí. Jejich výhodou je silný účinek a díky inhalačnímu podání minimum nežádoucích účinků. Důležité ale při jejich užívání jsou:
-
pravidelnost (každý den, bez ohledu na přítomnost potíží), která zabrání vzniku otoku a sníží zvýšenou produkci hlenu v dýchacích cestách,
-
správná technika inhalace, která zajistí, že se do dýchacích cest dostane správná dávka léku a že lék bude působit v dýchacích cestách a do zbytku těla se dostane jen v zanedbatelném množství. To minimalizuje případné nežádoucí účinky.
Mezi další léky, které je pro správný účinek nutné užívat pravidelně, patří léčiva uvolňující svaly průdušek (odborně bronchodilatancia), které se také užívají inhalačně nebo v tabletách v případě blokátorů látek, které v těle spouští astmatický záchvat. Existují i různé jejich tzv. fixní kombinace, které umožní při jednom vdechnutí užít dvě léčiva naráz.
Pro akutní a okamžité uvolnění dýchacích cest jsou k dispozici léky s rychlým nástupem účinku, které se podávají také inhalačně.
(mir)
Zdroj:
https://www.webmd.com/asthma/what-is-asthma#1