Na podzimním očkování můžeme vydělat rovnou dvakrát
Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě můžeme absolvovat během roku kdykoli, podzimní a zimní měsíce představují tu nejvhodnější dobu. Nejenže se nemusíme bát náhodné nákazy klíšťovkou získané v průběhu očkování, ale začít s vakcinací na podzim se navíc vyplatí i z finančních důvodů.
#IMG#
Pokud začnete s očkováním včas, zaplatíte méně
Pokud začnete s očkováním právě nyní, do konce roku můžete využít příspěvku na očkování od zdravotní pojišťovny pro sebe nebo pro své děti. Základní očkovací schéma běžně používané vakcíny FSME-IMMUN se skládá ze 3 dávek. V chladných měsících se první dávka aplikuje v den 0, druhá dávka za 1–3 měsíce a třetí dávka za 5–12 měsíců po 2. dávce. To znamená, že na druhou dávku opět můžete čerpat příspěvek od pojišťovny, a to v příštím roce.
Aktivnímu přístupu ke zdraví se teprve učíme
Celé území České republiky lze z hlediska klíšťové encefalitidy označit za endemické – to znamená, že jde o území s vysokým výskytem infikovaných klíšťat. Ta se vyskytují nejen v lesích, jak se mnozí mylně domnívají, ale v poslední době stále více i v městských parcích nebo na zahradách rodinných domů. Protože proočkovanost populace je v Česku pouhých 16 %, řadí se naše republika mezi země s nejvyšším počtem nákaz klíšťové encefalitidy v Evropě. Tato skutečnost kontrastuje s poměrně vysokou kvalitou českého zdravotnictví a hlavně s faktem, že povinné očkovací programy jsou u nás velmi dobře zavedené. Ukazuje se, že očkování na dobrovolné bázi se musíme teprve učit společně s tím, jak si postupně zvykáme na aktivní přístup k vlastnímu zdraví, který je ve většině vyspělých států již samozřejmý.
Například v sousedním Rakousku, které mělo v minulosti s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy rovněž značné problémy, se právě očkování již dobře osvědčilo. V současné době je v Rakousku proočkováno 88 % obyvatel, a tudíž i počty případů nákazy se dlouhodobě pohybují pod stovkou onemocnění ročně (v Česku například v loňském roce 816 případů).
Moderní vakcíny jsou účinné a bezpečné
Rakouská studie Klinického institutu pro virologii Lékařské univerzity ve Vídni potvrdila vysokou účinnost očkovací látky FSME-IMMUN proti klíšťové encefalitidě na průměrné úrovni 99,4 %, což je jedna z nejvyšších účinností mezi vakcínami obecně. Dostatečná imunita, která účinně chrání před vznikem onemocnění, se rozvíjí již za dva týdny po podání druhé očkovací látky. V průběhu chladných zimních měsíců máme tedy dostatek času absolvovat vakcinaci a jarní sezónu přivítat bez zbytečných obav z klíšťat, která pravděpodobně opět napadnou nás i naše děti.
Absolvované očkování není však účinné celoživotně a je nutné jej po několika letech absolvovat znovu. K prvnímu přeočkování by mělo dojít po 3 letech, všechna následující přeočkování vakcínou FSME-IMMUN by měla proběhnout každých 3–5 let. Výjimku tvoří lidé nad 60 let, kde se i pro další přeočkování doporučuje dodržovat 3letý interval.
Klíšťovka se nemusí vůbec projevit, ale někdy i zabíjí
Význam očkování proti klíšťové encefalitidě spočívá především v tom, že proti onemocnění dosud neexistuje účinný lék. Léčit dokážeme – více či méně efektivně – pouze příznaky onemocnění. Průběh onemocnění není u každého člověka stejný, v některých případech je velmi mírný, jindy naopak může končit až úmrtím pacienta. Obecně se v první fázi onemocnění objevují teploty s únavou a bolestmi hlavy. Poté se nemocnému na pár dní uleví, ale virus se zatím v těle množí. Pokud nemoc vstoupí do druhé fáze, objeví se těžké bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi je nutná hospitalizace, pobyt v nemocnici i při nekomplikovaném průběhu trvá dva až tři týdny. Pokud dojde ke komplikacím, může onemocnění zanechat i celoživotní následky v podobě obrny některých svalů.