Na posteli záleží!
Pojem zdravý spánek si často spojujeme pouze s matrací. Jenže má-li nákladná matrace splnit všechna ergonomická očekávání, musí přijít do správné postele. Jak tedy vybrat tu pravou?
Dobrá po všech stranách
Nejdůležitějším parametrem postele jsou rozměry. Musí být o 20–30 cm delší než spáč – to kvůli natažené plosce nohy. Ačkoli se dá spát na posteli široké 80 cm, lepší jsou lůžka širší. 90 cm je vcelku pohodlných, metrová šíře pak ideální. Dvojlůžka užší než 180 cm raději nekupujte. Ležet bychom měli aspoň 42 cm nad zemí. Těsně nad podlahou je totiž průvan a citelný chlad. Vyšší lůžka (kolem 60 cm) jsou ideální pro hůře pohyblivé. Lépe se z nich vstává.
Proč rošt?
Matrace a postel jsou aktivně spolupracující dvojice. Investujete-li do matrace s různými zónami, pořiďte si do postele i rošt s odpovídající tuhostí lamel. Jen tak zajistíte optimální oporu páteře. Tvrdost roštu i matrace se totiž sčítají. Stejně jako matrace se i rošt vybírá podle hmotnosti spáče. Sololitová deska nebo (nedej bože) drátěnka spolehlivě zlikvidují efekt i té nejpromyšlenější matrace. Naopak kvalitní rošt zajistí i obyčejné matraci aspoň dobrou ventilaci a chrání ji před proležením.
I materiál volte obezřetně
Dřevo? Kov? Čalouněná postel? To je spíš otázka vkusu než zdraví. V žádném případě se však z postele nesmí linout odér lepidel a rozpouštědel. Zvlášť pokud máte malé děti, je lepší volit snadno udržovatelnou postel. Také se pokud možno vyhněte úložným prostorům pod postelí. Člověk za noc vypotí až 750 ml potu a ten se musí odpařit. Čelo na posteli přijde vhod tam, kde je průvan.
Díky vhodné kombinaci postele, roštu a matrace dosáhnete uvolněné polohy páteře. Nedochází tak k přetěžování hlubokých zádových svalů. Ty se potom bolestivě nestahují a vy můžete vstát do nového dne svěží, odpočatí a bez bolavých zad.
(Ela)
Zdroj: bolesti-zad.matrace-matex.cz