Zdroj nákazy se u žloutenky nemusí vždy podařit vypátrat
Virová hepatitida C patří mezi nejčastější nemoci, které se vyskytují mezi drogově závislými. Rizik, při kterých se lze nakazit, je ale podstatně více. Přesto se někdy nemusí podařit zdroj a příčinu nákazy odhalit.
Bez projevů, bez obtíží
Nejzáludnější věc na hepatitidě C je fakt, že se neprojevuje u všech pacientů stejně, a proto je velmi těžké ji odhalit hned v počátku. Ve většině případů se proto hepatitida C projevuje velmi nespecificky, například únavou, nechutenstvím a celkovým neprospíváním. Přítomnost viru v krvi je pak odhalena buď náhodou při vyšetřování jiných obtíží, nebo až ve stadiu, kdy virus zapříčinil silné poškození jater.
Virus hepatitidy C totiž způsobuje zánět jater, který se ale v zásadě nemusí nijak zvlášť projevovat. A zdravotní obtíže se tak projeví až po několika, i desítkách let. Navíc, protože se tyto obtíže projevují postupně, nemocní jim často nevěnují přílišnou pozornost, a k odhalení závažného poškození jater tak dojde až v nezvratné fázi.
Jak vystopovat nákazu
Protože k diagnóze může dojít až několik let po nákaze, je velmi obtížné její zdroj vystopovat. Obecně ale platí, že se virová hepatitida C nejčastěji přenáší nakaženou krví, zejména pak u nitrožilních uživatelů drog. Přenos pomocí krevní transfuze je v současné době téměř vyloučen, od počátku devadesátých let 20. století jsou totiž všechny krevní konzervy na přítomnost tohoto viru povinně testovány.
Další možností nákazy je přenos z matky na plod. I zde je ovšem riziko nákazy minimální, protože většina matek je na přítomnost viru žloutenky C v průběhu těhotenství testována.
Nákaza ovšem hrozí i při používání společných hygienických pomůcek – žiletky, holítka – a také při nechráněném pohlavním styku.
Naděje žije
I přesto pokud se zdroj nákazy nepodaří vystopovat, nemusí se nemocný ještě vzdávat. Díky moderním medicínským metodám se nakaženým daří zajistit plnohodnotný život bez přehnaného omezování v jídle či životním stylu. Podmínkou je ovšem dodržování předepsané terapie.
(kam)
Zdroje:
www.hepatitis-central.com
www.medicinenet.com
www.cdc.gov