Zelený čaj může pomoci při léčbě poruch spánku
Látky obsažené v zeleném čaji pravděpodobně pomáhají proti neurologickým potížím, které souvisí s poruchou dýchání během spánku. Alespoň to tvrdí američtí vědci v nové studii.
Po přidání zeleného čaje do vody určené krysám totiž dospěli k závěru, že jeho složení chrání zvířecí mozek během nedostatku kyslíku, způsobeného obstrukční spánkovou apnoí.
#IMG#Obstrukční spánková apnoe
Obstrukční spánková apnoe (OSA) je časté onemocnění, při kterém měkké tkáně v ústní dutině dočasně kolabují a blokují dýchací cesty během spánku. Tato skutečnost způsobuje opakované přerušení dýchání v průběhu noci. Doprovodné příznaky zahrnují chronické hlasité chrápání a lapání po dechu. OSA může mít v těle řadu účinků. Vede ke zvýšení krevního tlaku a snižuje přívod kyslíku do mozku, což má za následek poruchy paměti a učení.
Čaj v roli ochránce
David Gozal z lékařské fakulty na univerzitě v Kentucky ve své nové studii sleduje účinek katechinových polyfenolů, které jsou součástí zeleného čaje. Tyto látky chrání mozek během sníženého přívodu kyslíku. Katechinové polyfenoly působí jako antioxidanty a ničí volné radikály kyslíku. Volné radikály jsou částice, které jsou produkovány v buňkách, a v nadbytku organismu škodí.
Hlídejte si kyslík
Je prokázáno, že pokles kyslíku během obstrukční spánkové apnoe přispívá k poruchám paměti. Gozal a jeho kolegové objevili známky poruchy paměti a učení u krys, které byly vystaveny více než čtrnáct dní sníženému přívodu kyslíku. Po podání polyfenolů obsažených v zeleném čaji se známky těchto poruch neobjevily a krysy podaly lepší odpověď na paměťové testy.
Naděje do budoucna?
Složení zeleného čaje bude dále testováno kvůli zjištění, zda by se v budoucnosti tento čaj mohl uplatnit jako jeden z možných prostředků terapie syndromu obstrukční spánkové apnoe. Pokud máte tedy potíže se spánkem a budete si pravidelně dopřávat šálek zeleného čaje, rozhodně tím nic nepokazíte.
(ena)
Zdroj: American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine2008;May 15.