Zelený zákal – mýty a skutečnost
Tam, kde chybí informace, nastupuje prostor pro nejrůznější mýty a často neodůvodněné obavy. O zeleném zákalu jich koluje hned několik.
Mýtus první: zelený zákal je neléčitelný
Mnoho lidí zaměňuje šedý a zelený zákal. Vědí pouze, že jeden je „lepší“ a často se operuje, druhý je „horší“ a možná se nedá léčit vůbec. Člověk pak neodvratně spěje ke slepotě. Toto tvrzení naštěstí není pravda.
Šedý zákal je skutečně častější než zákal zelený a operace šedého zákalu je jednoduchý výkon, který se často provádí ambulantně. Avšak ani člověk se zeleným zákalem na tom zdaleka není tak špatně. I zelený zákal se totiž dá léčit. Jeho léčba je však dlouhodobá, často celoživotní. Většinou se toto onemocnění zcela nevyléčí, avšak léčbou se dá udržovat v takovém stadiu, že se kvalita zraku podstatně nezhorší.
Mýtus druhý: zvýšený nitrooční tlak znamená zelený zákal
Někteří lidé propadají panice, když jim lékař sdělí, že mají vyšší nitrooční tlak a že by se u nich v budoucnu mohl rozvinout zelený zákal. Myslí si, že lékař něco zanedbává, když je pouze zve na kontroly a nepředepisuje jim žádné léky a neplánuje žádné operace.
Pokud nitrooční tlak pouze mírně přesahuje hranici 21 torrů a nejsou přítomny žádné známky poškození zrakového nervu, není to ještě zelený zákal. Někteří lidé mají nitrooční tlak zvýšený po celý život a jejich vidění je bezvadné. Takové lidi je třeba pouze pravidelně sledovat.
Mýtus třetí: marihuana dokáže vyléčit zelený zákal
Mezi lidmi je populární výklad, že marihuana jako jediná dokáže vyléčit zelený zákal, avšak zlé konzervativní „struktury“ nechtějí povolit pěstování této drogy pro léčebné účely. Proto musí všichni lidé se zeleným zákalem nakonec oslepnout… To samozřejmě není pravda. Dnes známe několik skupin léků, které jsou v léčbě zeleného zákalu mnohem úspěšnější než marihuana nebo látky jí podobné.
(vek)