Braillovo písmo: Naučte se hmatovou abecedu pro nevidomé
Světový den Braillova písma se slaví 4. ledna na počest narození jeho vynálezce. Sám Louis Braille oslepl jako malý a našel způsob, kterým dnes komunikují miliony nevidomých po celém světě. Víte, jak Braillovo písmo funguje? A že snadno se ho naučí dospělí i děti? Pomocí užitečných zkratek se naučíte kód stejně rychle jako morseovku.
Jak funguje Braillovo písma
Braillovo písmo kombinuje šest vystouplých bodů, které jsou uspořádané do dvou sloupců po třech bodech. Touto jednoduchou hmatovou abecedou napíšete písmena, čísla nebo znaky jako háčky, čárky. Označit lze taky velké či malé písmeon. Stačí mít k dispozici plastický tvar, aby se daly body nahmatat prsty. Tímto způsobem mohou nevidomí číst a psát dotykovým smyslem.
Jak vzniklo Braillovo písmo
Louis Braille oslepl jako malý chlapec. Během dospívání potkal vojáka, který mu ukázal způsob čtení ve tmě pomocí bodového kódu. Braille tento systém zjednodušil a pomocí šesti teček pomohl sobě i dalším milionům nevidomých, aby získali jednodušší přístup ke komunikaci i vzdělání.
Co jste nevěděli o Braillově písmu
Lidé mívají pocit, že je Braillovo písmo složité, ale opak je pravdou. Pomocí plastické hmatové abecedy se dokážeme naučit znaky během několika minut a do hodiny plynule číst text psaný Braillovým písmem.
Jak podpořit nevidomé?
I jako vidící lidé můžeme přispět ke zlepšování života nevidomých. Je na nás, abychom umožnili přístup k informacím v Braillově písmu – hodí se na informačních panelech, etiketách, lécích apod. Také se hodí naučit se základy Braillova písma, abychom mohli komunikovat a podporovat nevidomé ve svém okolí.
Závěrem
Braillovo písmo znamená mnohem více než jen hmatatelné znaky. Stal se naproto klíčovým nástrojem pro nezávislost, komunikaci a vzdělávání nevidomých. Naučme se pochopit jeho význam a zapojme se do podpory, aby každý mohl mít rovnocenný přístup k informacím a vzdělání.