Brániční kýlou mohou trpět miminka i dospělí
Typů kýly existuje více. Brániční vzniká na základě oslabené či nevyvinuté části bránice, kterou se do hrudníku vyklenuje část žaludku či jiných břišních orgánů. Případné projevy však nebývají nikterak alarmující.
Brániční kýlu lékaři dělí na vrozenou, jež vzniká ještě v období před porodem, a hiátovou, která bývá odhalena později během života. Zatímco vrozený typ může být v závislosti na své velikosti příčinou vážných a někdy i život ohrožujících komplikací novorozence, hiátová kýla v řadě případů žádné větší problémy nezpůsobuje.
Problém prozradí dušnost po narození
Příčinou vrozené brániční kýly je nedostatečně vyvinutá bránice, kterou se do dutiny hrudní přesouvají některé nitrobřišní orgány (žaludek, střevo, játra, slezina) a omezují správný vývoj plíce na postižené straně. Ta může být významně menší, což bývá spojeno s nebezpečně zvýšeným krevním tlakem uvnitř plicního řečiště a souvisejícím srdečním selháváním. Tímto druhem kýly trpí kolem jednoho z pěti tisíc živě narozených dětí. U takto postižených jedinců je patrná především zhoršující se dušnost brzy po porodu. Léčba zahrnuje vedle méně častých zákroků prováděných ještě před narozením v první řadě podporu srdeční činnosti a dýchání dítěte, snahu o zabránění rozvoje plicní hypertenze (zvýšení tlaku krve v plicním řečišti) podáváním speciálních léků a operativní uzávěr defektu v bránici prostým sešitím či s využitím záplaty ze syntetického nebo biologického materiálu.
Roli hraje i hmotnost
I u zdravých jedinců je v místě prostupu jícnu bránicí drobný otvor, takzvaný hiátus. V některých případech však tímto otvorem může do prostoru hrudníku pronikat část žaludku, který je jinak uložený pod bránicí. Výsledkem je takzvaná hiátová kýla neboli hiátová hernie, kterou odborníci dělí na:
- skluznou (kdy se nad bránici vysunuje spojení žaludku s jícnem),
- paraezofageální (u které se vysunuje pouze část žaludku, zatímco spojení žaludku s jícnem zůstává na místě),
- smíšenou (kombinace obou předchozích typů).
Ke vzniku hiátové kýly přispívá mimo jiné zvýšení nitrobřišního tlaku, které je časté u obézních jedinců, osob s chronickým kašlem či dlouhodobou zácpou, ale také u těhotných žen.
Projevy bývají nenápadné
V případě, že je kýla drobná, obvykle nezpůsobuje žádné obtěžující příznaky a bývá odhalena náhodně. Jde-li o větší problém, může se projevovat:
- pálením žáhy,
- říháním,
- obtížemi s polykáním,
- bolestmi na hrudi,
- dechovými potížemi.
Neléčená hiátová hernie představuje nebezpečí zejména z hlediska dlouhodobého poškozování sliznice jícnu vracejícími se žaludečními šťávami a vyššího rizika vzniku rakoviny. Terapie spočívá v podávání léků na snížení kyselosti žaludečních šťáv či v operativním, často laparoskopickém zúžení rozšířeného otvoru v bránici.
Případné dotazy týkající se brániční i jiných druhů kýl vám zodpoví odborníci v naší specializované poradně: https://www.ulekare.cz/poradna.
(veri)
Zdroj: http://www.branicni-kyla.cz/index.php/branicni-kyla
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiatal-hernia/basics/definition/con-20030640