Průdušky jsou vlastně takové trubky vystlané sliznicí, které vedou vzduch do plic. Při zánětu se v nich tvoří větší množství hlenu. Dotyčného obtěžuje kašel a dušnost.
Kašel je silný soupeř
Je důležité odlišit akutní bronchitidu od chronické. Akutní forma obvykle mizí do 10 dnů. Nicméně kašel se někdy nevzdává celé týdny, i když zánět je dávno pryč. Chronická bronchitida na rozdíl od akutní může trvat několik týdnů a zpravidla se několikrát v roce vrací.
K běžným příznakům akutní bronchitidy u dětí i dospělých patří:
- kašel, který obsahuje čirý nebo různě zbarvený hlen,
- sípání, dušnost,
- zvýšená teplota nebo vysoká horečka,
- rýma, zimnice,
- svírání a bolest na hrudi,
- bolest v krku z přetrvávajícího kašle,
- bolesti zad a svalů.
Viry jsou vinny
Nejčastější příčinou akutního zánětu průdušek jsou virová onemocnění dýchacích cest. Jak nachlazení, tak chřipka mohou vést k zánětu průdušek. Jen v malém procentu případů způsobí bronchitidu bakterie. V případě bakteriální infekce nasadí lékař antibiotika.
Děti v ohrožení
Kdo nejspíš onemocní? Starší lidé a jedinci s oslabenou obranyschopností. A také děti, protože:
- jsou více vystaveny virům – zvláště ve škole a v dětském kolektivu,
- častěji trpí astmatem – astma u dítěte zvyšuje náchylnost k zánětu průdušek.
Akutní bronchitida má jen zřídka dlouhodobé dopady na zdraví. Přesto by měl především každé dítě s podezřením na tuto nemoc prohlédnout a léčit lékař.
Ve škole však malí pacienti nemusejí chybět dlouho. Také pracovní neschopnost dospělých může být kratší. Nový pomocník z rostlinné říše – přírodní lék EPs 7630 – zkracuje dobu léčby a mírní průběh akutního zánětu průdušek. Pod trochu tajemným názvem účinné látky se skrývá výtažek z kořene jihoafrické pelargonie. Bojuje přímo proti virům a jeho účinnost prokázaly vědecké studie. S užíváním byste měli začít už při prvních příznacích, jako jsou nachlazení, škrábání v krku a kašel.
(hah)
Zdroje:
www.healthline.com
www.kaloba.cz