Kašel: příznak kouření, nebo bronchitidy?
Pokud jste silný kuřák, pravděpodobně vás občas trápí kašel. Ne vždy je však tento jev jen důsledkem kouření. Někdy se může jednat i o příznak nemoci zvané chronická bronchitida.
Pokud jste silný kuřák, pravděpodobně vás občas trápí kašel. Ne vždy je však tento jev jen důsledkem kouření. Někdy se může jednat i o příznak nemoci zvané chronická bronchitida.
Tabák plicím neprospívá
Cigaretový kouř je plný chemických a dráždivých látek, které poškozují sliznici dýchacích cest nebo průdušek – to může vést k hromadění hlenu. Membrány průdušek jsou totiž „vyrobeny“ ze žláz, které produkují hlen k ochraně dýchacích cest. V případě podráždění cigaretovým kouřem se pak tělo snaží chránit plíce tím, že „vyrábí“ ještě více sekretu. Proto pokračujete-li stále v kouření, plíce budou produkovat tolik hlenu, až dojde ke chronickému kašli.
Obrana těla před zahleněním
- V případě chronického kašle dochází k uvíznutí hlenů v plicích, čímž se množí bakterie.
- Ty poté mohou způsobovat infekce a záněty, dýchací cesty se ucpávají a dýchání je obtížnější.
- Chronický kašel neboli bronchitida trvá dlouhou dobu a kromě kašle způsobuje bolest hrudníku, rýmu a později i poškození plic.
- Jedna ze studií prokázala, že více než 90 % Američanů, kteří mají chronickou bronchitidu, jsou zároveň kuřáky.
Nedávejte bronchitidě šanci
Samozřejmě že ne všichni milovníci tabáku onemocní chronickou bronchitidou, ale kouření zcela prokazatelně způsobuje většinu případů jejího výskytu. Když jste v rané fázi onemocnění, můžete probíhající změny v plicích ještě zvrátit tím, že přestanete kouřit. Pokud se tak nestane, „šanci“ na získání této nemoci máte velikou. Navíc čím déle budete kouřit, tím je menší pravděpodobnost, že se dá onemocnění léčit. K tomu všemu vám hrozí i vyšší riziko vzniku rozedmy plic, srdečních chorob a rakoviny plic.
Kašel řešte s odborníkem
Není pochyb o tom, že tabák je hlavní příčinou chronické bronchitidy. Co může zpočátku vypadat jako kuřácký nebo produktivní kašel, může později signalizovat počínající nemoc plic. V případě jakéhokoli podezření se proto raději poraďte s lékařem, mimo jiné třeba i o možnosti odvykání kouření.
(aši)
Zdroj: www.everydayhealth.com