Kašel kvůli pálení žáhy? Ano, je to možné!
Refluxní choroba jícnu se nejčastěji projevuje jako pálení žáhy a návratem potravy ze žaludku do jícnu. Může mít ale i jinou podobu. Jedná se o tzv. mimojícnovou formu nemoci, která svými netypickými příznaky simuluje onemocnění jiných orgánů. Za čím vším tedy může reflux stát?
Refluxní choroba jícnu je chronické onemocnění, kdy dochází k oslabení svaloviny jícnového svěrače. Ten se nachází mezi jícnem a žaludkem. Díky tomu může kyselá žaludeční šťáva unikat neboli refluktovat zpět do jícnu a poškozovat jeho stěnu. Typicky se potom projevuje pálením žáhy, sliněním a návratem tráveniny ze žaludku – při těchto příznacích jde o tzv. klasickou, jícnovou formu. Existuje ale i typ mimojícnový, čili neklasický, projevující se atypickými symptomy. Určit diagnózu této formy bývá svízelné.
Mimojícnová forma refluxu se může projevovat jen jako onemocnění dýchacích cest, nosohltanu či jako srdeční choroba. Studie ukazují, že příčinou mimojícnových obtíží je nejspíše vdechnutí mikroskopického množství kyselých žaludečních šťáv, které se takto dostávají do hrtanu a horních cest dýchacích. Hrtan pak lokálně dráždí a mohou tak způsobovat chronický kašel. Zároveň dochází ke dráždění nervových zakončení. Ta následně napodobují bolest na hrudi jako u onemocnění srdce či dráždí průduškovou svalovinu, což vyvolá její stahy a projevy astmatu.
Potíže s dýcháním
- Astma,
- bronchitida,
- chronický kašel,
- zápal plic.
I takto se může refluxní choroba manifestovat – nejčastěji jako astma či chronický kašel. Onemocněním trpí 50–80 % pacientů s astmatem. Často se dýchací potíže zhoršují po velkém jídle, dlouhém ležení či požití alkoholu.
Nosohltan
- Chrapot,
- laryngitida,
- záněty vedlejších nosních dutin,
- bolest v krku,
- zvýšená kazivost zubů.
Reflux je příčinou chrapotu až v 10 % případů, v 60 % je pak důvodem chronické laryngitidy a bolestí v krku. Nezapomínejme ale, že některé z těchto příznaků mohou být i chybou v životním stylu. Objevují se například při kouření, přemíře alkoholu, při přílišném namáhání hlasivek či vinou špatné zubní hygieny. Pokud ale nepříjemný stav trvá déle nebo se zhoršuje, je lepší obrátit se na lékaře.
Srdeční choroba?
- Bolest na hrudi,
- výrazné a nepravidelné bušení srdce.
Všichni pacienti s takovými příznaky by měli podstoupit důkladné vyšetření k vyloučení akutního srdečního onemocnění. U 20–30 % je zjištěna tzv. bolest na hrudi vznikající z „ne-srdeční“ příčiny. Tou bývá nejčastěji právě refluxní choroba.
Diagnóza a léčba mimojícnového refluxu
Pro lékaře není určení refluxu jako původu obtíží jednoduchý úkol. Musí zkombinovat historii vašich onemocnění a příznaků, fyzikální vyšetření a speciální testy. Mezi ty patří gastroskopie, endoskopická metoda umožňující zobrazení sliznice jícnu a pH-metrie, tedy zavedení sondy do oblasti jícnového svěrače. Tak se měří kyselost či zásaditost prostředí.
Na lékaře se ale neváhejte obrátit. Bez léčby mohou totiž vznikat vážné následky zahrnující trvalá zúžení v oblasti hlasivek, vznik vředů na sliznici, chronické infekce středního ucha a závažná plicní onemocnění.
Při terapii se používají preparáty tlumící tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Pocházejí zejména ze skupiny H2-blokátorů (např. ranitidin) a inhibitorů protonové pumpy (např. omeprazol), a to často v intenzivnějším režimu než u formy klasické. V urychlení průchodu potravy jícnem a žaludkem a tím očištění jícnu zase pomáhají tzv. prokinetika. Pokud farmakoterapie nezabere, je možné přistoupit k chirurgické léčbě. Jedná se tzv. fundoplikaci žaludku, při které je část žaludku ovinuta kolem jícnu a tím dochází ke zpevnění svěrače.
Zdroj: www.aafp.org