Braňte před klíšťaty také své mazlíčky, chráníte tím i sebe!
Známe je všichni – drobné parazity skrývající se ve vysoké trávě nebo v hustém lese. Číhají na příležitost a na krev. Velmi často se jejich oběťmi stávají psi a kočky. Jak napadení zabránit?
Přinést si z procházky lesem domů klíště je velmi nemilé. Tito parazité mimo jiné přenášejí virus klíšťové encefalitidy a také bakterii vyvolávající boreliózu. Nejsme však sami, kdo je ohrožen. Střet s klíštětem může poznamenat i psy. Naši věrní společníci milují běhání ve vysoké trávě a tráví mnohem více času venku než jejich páníčci. Psi mohou onemocnět stejnými nemocemi jako člověk. Navíc pokud zvíře přinese klíště a to z něj následně doma odpadne, je nebezpečí, že se zákeřný parazit přisaje znovu a tentokrát si vybere lidskou oběť. Po každém návratu z venku proto psa i sebe důkladně prohlédněte. Obdobnou péči věnujte i kočkám, pokud opouštějí byt.
Kvalitní ochrana
Existuje velké množství přípravků, které slibují ochranu zvířete před klíšťaty a blechami.
- Chcete-li mít opravdu jistotu, že vyberete kvalitní preparát, konzultujte nákup s veterinářem.
- Někteří vám vhodný produkt i prodají a poradí s aplikací.
- Jde vesměs o velmi bezpečné výrobky, které většinou nezpůsobují vznik alergií.
Dalším preventivním opatřením je sekání trávy na zahradě nakrátko. Klíšťata si libují ve stínu a vlhku, proto jim tento komfort nedopřávejme. Naopak pozor na „babské rady“, jako například podávat zvířeti česnek. Jednak to nefunguje, jednak můžete svému mazlíčkovi poškodit játra.
S parazitem pryč!
Klíště je nutné vyndat vcelku a co nejdříve po jeho objevení. Předtím, než se do toho pustíte, nasaďte si rukavice. K vytažení je možné použít speciálních háčků nebo pinzet. Parazita se zbavte nejlépe spláchnutím do toaletní mísy.
(brbr)