Bota připojená k internetu? Neurologický hackathon má vítěze
Maraton určitě znáte. Slyšeli jste už ale někdy o hackathonu? Víte, jak mohou hackeři pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou? V České republice se toto onemocnění týká přibližně 17–19 tisíc lidí.
Hackathon je soutěž, v které skupina „hackerů“ – programátoru, grafiků, analytiků a kreativců – řeší výzvy moderní doby. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři, data z veřejné a soukromé sféry, pizza, energetické nápoje a rychlý internet. V pražském coworkingovém prostoru HubHub v Paláci ARA se 25.–27. října přesně jeden takový hackathon konal. A proč se o něm zmiňujeme? Jednalo se totiž o první ročník soutěže Neurological Hackathon Prague. Cílem 70 hackerů ze 14 zemí bylo najít řešení čtyř výzev, které trápí pacienty s roztroušenou sklerózou.
Pomohli pacientům s roztroušenou sklerózou, sami pronikli do tajů nemoci
Roztroušená skleróza je závažné neurologické onemocnění, které postihuje zejména mladé ženy ve věku 20–40 let. Nemoc přináší mnoho každodenních útrap. Pokud se neléčí, způsobuje většinou v průběhu 10–20 let závažnou invaliditu. V České republice se toto onemocněním týká přibližně 17–19 tisíc lidí. Hackeři, z nich nejmladšímu bylo 13 let, společně:
- vytvářeli zařízení a software, které dokáží povzbuzovat pacienty, detekovat úroveň jejich stresu a únavy,
- navrhovali domácí rehabilitační zařízení a
- zařízení pro diagnostiku a monitorování stavu pacientů.
„Šlo o první hackathon na téma roztroušené sklerózy v Evropě,“ říká organizátor akce Tomáš Studeník. „Atmosféra byla skvělá a bylo vidět, že hackeři sem přijeli proto, aby skutečně pomohli pacientům – na oplátku se mnozí z nich poprvé dozvěděli spoustu informací o této nemoci. Pro odborníky z farmaceutického průmyslu byl zase nesmírně zajímavý pohled z druhé strany, pohled datových expertů a inovátorů. Mnoho představených prototypů bylo dotaženo do fáze, že by se velmi brzy daly skutečně použít.“
Sláva vítězům, čest poraženým
Na pomoc nemocným s roztroušenou sklerózou přijelo celkem 17 mezinárodních týmů. Vítězem se však mohl stát pouze jeden. Pomyslné zlato získal projekt NovaSol týmu Data Gardeners, který představil způsob, jak zajistit průběžné hodnocení chůze pacientů s roztroušenou sklerózou pomocí senzoru ve vložce boty a mobilní aplikace. Vítězný projekt získal odměnu 100 000 Kč.
„Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změny chůze. V současné době je k tomuto účelu k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Navrhli jsme diskrétní samonabíjecí senzor, který je umístěný ve vložce boty a je propojený s mobilní aplikací. Přesně měří parametry chůze a data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může lépe sledovat postup nemoci i účinky léčby,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu Data Gardeners.
„Na projektu NovaSol si nejvíce ceníme toho, že se jedná o řešení, které by snadno mohlo být využitelné v běžné praxi. Z toho důvodu plánujeme také následné setkání vítězného týmu Data Gardeners se zástupci pacientské organizace a potenciálním investorem,“ říká Tomáš Moravec, šéf komunikace společnosti Novartis, která neurologický hackathon vyhlašuje.
Stupně vítězů a slibné novinky
Inovační maraton trval 24 hodin a přinesl spoustu slibných nápadů. Porota tvořená mentory a organizátory ocenila také tyto projekty:
- Consistent Video Walk Diagnosis (tým Fluffy Capybara) – nástroj pro analýzu pohybu pacienta s pomocí domácí webové kamery,
- Bridge (tým No Name) – webová aplikace, která umožňuje lékařům na dálku sledovat cvičební režim pacientů.
Další hackathon na podobné zdravotnické téma se uskuteční v Praze už 22.–24. listopadu 2019.
Zdroje:
https://hackathon.novartis.cz/
https://www.nfimpuls.cz/images/docs/clanky/Remus_doc_mudr_dana_hora-kova.pdf
(dos)