Zelený čaj pacientům s ereskou pomáhá. Ale nepijte ho moc!
Konvice zeleného čaje znamená pro lidi na celém světě nejen duševní vzpruhu, ale přináší také řadu pozitivních účinků pro organismus. Může však pravidelná konzumace tohoto nápoje pomáhat i jedincům s roztroušenou sklerózou? Vědecké výzkumy naznačují, že ano.
Čajové lístky léčí
Zelený čaj patří bezpochyby mezi jeden z nejoblíbenějších nápojů. K hlavním konzumentům patří obyvatelé asijských států, ale jeho spotřeba stoupá i v Evropě. Není se proč divit. Vědecké výzkumy totiž poukazují na řadu blahodárných účinků zeleného čaje. Pomáhá mimo jiné:
- snižovat riziko rakoviny,
- eliminovat onemocnění srdce a cév,
- zlepšovat funkci imunitního a nervového systému,
- redukovat hmotnost,
- snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Tím však výčet pozitivních účinků na lidský organismus zdaleka nekončí.
V hlavní roli polyfenoly
Řada vědeckých výzkumů zkoumala účinek zeleného čaje na zdraví lidí s roztroušenou sklerózou. Lékaře v této souvislosti zajímal zejména přírodní polyfenol zvaný epigallokatechin galát. Ačkoliv je výzkum této látky teprve na začátku, první pozitivní výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Epigallokatechin galát upravuje funkci imunitního systému, působí proti zánětlivým molekulám a snižuje propustnost bariéry mezi krví a mozkem. Tímto způsobem může mírnit příznaky roztroušené sklerózy, například svalovou únavu nebo poruchy spánku. Za pozitivním účinkem zeleného čaje ale zřejmě stojí i řada dalších přírodních antioxidantů.
Pozor na množství!
Pití zeleného čaje má však i své stinné stránky. Týká se to zejména případné nadměrné konzumace. V zahraničí byly zaznamenány i případy poškození jater – lékaři proto doporučují vypít maximálně 3 šálky tohoto nápoje za den. Důležitá je i kvalita výrobku. Zelený čaj by měl být nakupován jenom z důvěryhodných obchodů. Po otevření byste ho měli spotřebovat do 2–3 měsíců.
(holi)