Zhoršené vidění v noci může ohrozit život
Mnoho lidí si stěžuje na špatné vidění za šera nebo v noci. Zhoršená adaptace oka na tmu může být zcela nevinná. Může ji ale způsobit i některá z očních chorob, třeba zelený zákal.
Pokud máte problémy s očima, neměli byste proto odkládat návštěvu očního lékaře. I takovým občasným mžouráním za volantem totiž můžete ohrožovat sebe i blízké.
#IMG#Mírná šeroslepost bývá ve vyšším věku častá
Zhoršené vidění za tmy přiznávají často i lidé, kteří nikdy se svým zrakem neměli žádné problémy. Většina z nich je ve věku 40 až 50 let, kdy se na našich očích začíná poprvé projevovat stáří. V tomto věku lidé poprvé vyrážejí do optik pro brýle na čtení a v tomto věku se také může objevit nejasné vidění za tmy. Přestože je vhodné nechat se vyšetřit očním lékařem, obvykle se nejedná o nic vážného a obtíže s viděním za volantem mohou být řešeny pomocí speciálních brýlových čoček běžně užívaných například při některých druzích sportu.
Co dělat proti oslnění
Závažnějším problémem, který nás může při nočním řízení potkat, je nepříjemné oslnění světlomety ostatních aut. Na tento problém si často stěžují právě lidé trpící zeleným zákalem. Kvůli oslnivému lesku blížícího se auta nevidí takřka nic jiného a nejsou schopni sledovat provoz na silnici. Tento stav mohou ještě zhoršovat léky, které se na zelený zákal užívají.
Také v tomto případě se doporučuje používat speciální brýle, zpravidla s lehce zbarvenými čočkami. Čočky nejsou černé jako u klasických slunečních brýlí, ale nejlépe žluté nebo hnědé. Čím sytější bude zabarvení brýlí, tím více budou blokovat oslnění. Hnědě zabarvené brýle je možné s výhodou použít i za jasného dne, v noci pak jsou lepší světle žluté tóny. Přesto neexistuje jednotný recept a každý by měl sám na sobě v různých situacích vyzkoušet, jaká barva brýlí a jaká sytost zabarvení mu nejlépe vyhovuje.
Je možné se zeleným zákalem řídit?
Lidé léčící se pro zelený zákal mohou řídit auto jako kdokoliv jiný, pokud mají dostatečnou zrakovou ostrost a nemají výpadky ve zrakovém poli. Pokud mají špatné vidění za šera, neměli by v žádném případě usedat za volant za zhoršených světelných podmínek. V každém případě je vhodné poradit se o tomto problému s lékařem, který také může provést potřebná vyšetření.
Ačkoliv pomocí správných brýlí si můžeme řízení v noci usnadnit, důležité je důvěřovat svému úsudku a za volant usednout jen tehdy, pokud se cítíme opravdu bezpečně. I sebemenší noční jízda se špatným výhledem a oslněnýma očima se může velmi nevyplatit.
(vek)
Zdroje: http://www.glaucoma.org/living/glaucoma_and_dr.php), http://www.abledata.com/abledata_docs/Night_Vision.htm)