Zdravotnictví nesmí způsobovat přenos žloutenky typu C
Od osmdesátých let je všeobecně známo, že se virus HIV a žloutenka typu C mohou přenášet použitými jehlami a stříkačkami.
Dodžování určitých zásad pomůže
Přitom většina těchto článků pochází z vyspělých zemí, jako jsou USA, státy západní či severní Evropy, Austrálie a Japonsko. Pro většinu z uveřejněných případů je společné to, že injekce nebyla pacientům podána bezpečným způsobem. Bezpečný způsob podání přitom vypadá velmi jednoduše:
- Používat čisté techniky k zabránění znečištění sterilních injekcí a jejich vybavení.
- Nepodávat léky ze stříkaček více pacientům.
- Jehly, kanyly a stříkačky mají být na jedno použití, neměly by být znovu používány u dalších pacientů, a to ani na nabrání léku či roztoku.
- Infuze a jejich přídatná vybavení (například intravenózní sáčky, trubky apod.) jsou jen na jedno použití a je nutné je po použití zlikvidovat.
- Podávat lék jednorázově, kdykoli je to možné.
- Nepodávat lék jednorázovou cestou či ampulemi více pacientům nebo nekombinovat zbytek obsahu z jiného použití.
- Pokud musí být užity vícedávkové cesty vstupu do těla, jehly i kanyla či stříkačka použité k vícedávkovému vstupu musí být sterilní.
- Neuchovávat vícedávkové ampule s léky v bezprostřední blízkosti léčebné oblasti pacienta a vyhodit je, pokud není stoprocentní jistota, že je toto pravidlo dodrženo.
- Nepoužívat sáčky či lahve s nitrožilním roztokem jako společný zdroj pro více pacientů.
- Každý samozřejmě může udělat chybu, sestry a lékaře nevyjímaje. Je tedy i na nás, pacientech, abychom sledovali, co s námi zdravotníci dělají, a informovali se o tom, zda jsou prováděné výkony ve shodě s doporučenými postupy čisté techniky.
(hul)
Zdroj: Alter MJ. Healthcare should not be a vehicle for transmission of hepatitis C virus. J Hepatology 2008;48:2–4.