Zdraví kuřaček je v menopauze ohroženo více než u žen bez cigaret
Existuje bezpočet důvodů, proč by se ženy, které kouří, měly tohoto zlozvyku zbavit. Zvláště v menopauze by pak měly velmi důrazně zvážit svoji lásku k tabáku. Kuřačky mají totiž v přechodu mnohem silnější menopauzální projevy než ženy, které nekouří.
Cigarety a návaly horka
Některé ženy trpí v menopauze častěji návaly horka než jiné. Klimakterické obtíže jsou obecně spojovány se snižováním estrogenu a progesteronu v krvi. U jiných žen však k žádným obtížím nedochází. Vědci z University od Pennsylvania School of Medicine Perelman se domnívají, že za návaly horka může určitá genová varianta spojená s estrogenním metabolismem. Jejich studie ukazuje, že ženy s genem zvyšujícím šance na klimakterické návaly horka, mají mnohem horší projevy v případě, že kouří – zcela prokazatelně se zvyšuje četnost a závažnost návalů horka v menopauze.
Riziko je vyšší u černošek
- Do studie, která probíhala deset let v USA, byly zahrnuty ženy, které ještě menstruovaly a v menopauze nebyly.
- Polovina žen byly bělošky, polovina Afroameričanky.
- Ženy, které měly jednu nebo více z pěti genových variant souvisejících s metabolismem estrogenu a citlivostí k toxinům (jako je například cigaretový kouř), měly silnější příznaky návalů horka než ty, které tento gen neměly – platilo to zejména pro Afroameričanky.
- Tyto ženy měly také o 84 % vyšší pravděpodobnost výskytů návalů horka než ženy, které nekouřily.
Lepší je nekouřit
Genetický aspekt studie je jistě zajímavý, základní poselství by nicméně mělo být jediné: všechny ženy bez ohledu na genetiku by měly přestat v přechodu kouřit. Tabák obecně zhoršuje všechny klimakteriální problémy, a to nejen návaly horka, ale i noční pocení, podrážděnost, úzkost a deprese.
(aši)
Zdroj: women.webmd.com