Metaanalýza vlivu fluoru na riziko zlomenin a kostní denzitu
Podle dosavadních poznatků z výzkumu se v současnosti odborná veřejnost drží názoru, že podávání fluoru při osteoporóze nesnižuje riziko zlomenin. Nedávno provedená metaanalýza, která byla zveřejněna dánskými autory v březnovém čísle roku 2008 odborného časopisu Osteoporosis International, však naznačuje opak.
Fluor - důležitý prvek
Fluor je jako součást minerální složky kosti nezbytný pro optimální strukturu kostní tkáně a působí anabolicky. Biomechanické vlastnosti novotvořené kosti však mohou být sníženy. Autoři se proto rozhodli provést metaanalýzu studií popisujících vliv fluoru na kostní denzitu a snížení rizika zlomenin. Ke svému záměru využili 25 studií vybraných podle předem stanovených kritérií z databází PubMed, Embase a ISI web o science.
Překvapivým zjištěním nebylo, že kostní denzita po podávání fluoru stoupla v oblasti páteře (o 5,4–10,5 %) a v oblasti kyčlí (0,9–3,4 %). Podle předpokladu nemělo obecně podávání fluoru při analýze souhrnných výsledků na riziko zlomenin statisticky významný vliv. K překvapení autorů však obecné výsledky byly platné jen pro pacienty léčené vyššími dávkami.
V podskupině osob, kterým bylo podáváno méně než 20 mg ekvivalentů fluoru denně (tj. až 152 mg monofluorofosforečnanu či 44 mg fluoridu sodného), podávání fluoru přece jen statisticky významný vliv na riziko zlomenin mělo. Pravděpodobnost zlomeniny obratle při podávání nižších dávek poklesla přibližně na třetinu (odds ratio 0,3, interval spolehlivosti 0,1–0,9) a riziko zlomeniny v mimoobratlové lokalizaci na polovinu (odds ratio 0,5, interval spolehlivosti 0,3–0,8).
I na fluoru záleží
Autoři závěrem uvádějí, že fluor v závislosti na délce podávání pozitivně ovlivňuje kostní denzitu a v závislosti na dávce může ovlivňovat i riziko zlomenin – dávka však musí být nižší než 20 mg ekvivalentu fluoru denně. Výhledově tedy bude nutné stanovit optimální dávku fluoru, která si zachová jak maximum přínosu ve zvyšování kostní denzity, tak optimální vliv na riziko zlomenin.
(jin)
Zdroj: Osteoporosis International - 2008;19(3):257–268.