Existuje řada léčivých rostlin, díky kterým můžeme úspěšně pečovat o naši kůži a ošetřovat ji. Mezi nejznámější patří měsíček lékařský a heřmánek pravý. Ovšem ne každý musí například výtažky z heřmánku dobře snášet.
Léčivé rostliny nám často pomáhají v podobě extraktu v mastech, gelech či krémech. Mohou mírnit průběh zánětu, pokud dojde k infekci, podpořit rychlejší hojení ran či jiných poškození kůže, ale také zvláčňují pokožku. Mezi nejznámější patří měsíček lékařský a heřmánek pravý. Obě rostliny jsou již odedávna používané v lidovém léčitelství, bývají součástí čajů a uplatňují se i v přírodní kosmetice.
Hojí i zkrášluje
Měsíček lékařský patří mezi velmi oblíbené léčivé rostliny. Používá se z něj květ – žluté barvivo v něm obsažené je vhodné i k zabarvení kosmetických produktů. Pomáhá též při obarvování vlasů. Výtažek z měsíčku můžeme také najít v šamponech či mycích gelech.
- Je odedávna používán na urychlení hojení ran a pomáhá při tvorbě nových tkání.
- V kosmetice se využívá toho, že má zvláčňující a zjemňující efekt na pleť.
- Pomáhá ale i při zánětech pokožky, lehčích popáleninách či poraněních kůže nebo při omrzlinách.
Měsíček se často zpracovává do mastí, kde základ tvoří vepřové sádlo. V lidovém léčitelství se olej z měsíčku používá při hojení ran.
Umí utišit zánět
Další osvědčenou léčivou rostlinou je heřmánek pravý. Patří do čeledi hvězdicovitých. Obsahuje azuleny, látky, které mají protizánětlivý, hojivý a mírně antiseptický účinek (zabraňují množení choroboplodných zárodků). Je součástí mastí či krémů určených k promazávání suché pokožky, k řešení drobných poranění a popálenin či k ošetřování hemoroidů. Jde o nejpoužívanější léčivou rostlinu v Evropě.
Alergie bývá častá
Je ale třeba při aplikaci dávat pozor, zda nejste na heřmánek alergičtí. Můžete být citliví též na jiné bylinky z čeledi hvězdicovitých, třeba na podběl, devětsil, třapatku, měsíček, pampelišku, lopuch, pelyněk nebo arniku, a alergie se projeví i při použití heřmánku. Pokud máte pochyby, nejprve zkuste namazat malý kousek mastičky či gelu s heřmánkem na kousek kůže k vyzkoušení, zda nedojde k nechtěné reakci.
Zdroje: Jahodář, Luděk: Heřmánek pravý, online www.avicenna.cz
Měsíček lékařský – Květena ČR, online www.kvetenacr.cz