Objevili jste podivnou vyrážku? Může jít o kožní lymfom!
Každý znepokojivý útvar či nečekaný výsev pupínků na pokožce by měl dermatolog vidět co nejdříve. V převážné většině nejde o nic vážného, ale někdy taková včasná návštěva odborníka může zachránit život.
Každý znepokojivý útvar či nečekaný výsev pupínků na pokožce by měl dermatolog vidět co nejdříve. V převážné většině nejde o nic vážného, ale někdy taková včasná návštěva odborníka může zachránit život. Jako třeba v případě kožního lymfomu.
Když se bílé krvinky změní
Lymfom je nejčastější rakovinou krve. Vychází z abnormálního bujení bílých krvinek, tzv. lymfocytů (jsou dva základní typy, T a B). Ty mají paradoxně jinak za úkol chránit lidské tělo před infekcí a nádory. Nádorové lymfocyty mohou pronikat do různých částí organismu, shromažďovat se a podmiňovat vznik zhoubných útvarů. Pokud se usídlí v kůži, jejich množení může vést ke vzniku tzv. kožního lymfomu. Co o těchto lymfomech víme?
- Jsou většinou pomalu rostoucí (existují však i agresivní výjimky).
- Na kůži se projevují narůžovělou až červenou vyrážkou, uzlinami či nádory.
- Pokožka bývá vystouplá a hladká.
- Nejčastěji se lymfomy objevují na hlavě, krku, trupu, ale také na dolních končetinách.
- Postihují stejně často ženy i muže kterékoliv věkové skupiny.
Burkittův lymfom
Burkittův lymfom je speciální forma B-lymfomu vyznačující se vysokou zhoubností. Nejčastěji je lokalizován v dolní čelisti, méně se pak vyskytuje ve střevě, vaječníku, prsní žláze či ledvině. Onemocnění existuje ve dvou typech. První, tzv. africký typ lze nalézt prakticky pouze v Africe. Evropský druh se označuje jako sporadický a postihuje nejčastěji střevo.
Hledá se lepší řešení
Volba léčebného postupu záleží na:
- příznacích nemoci,
- celkovém zdraví pacienta,
- stadiu choroby.
Když je počet lézí nízký, může být lékařem doporučeno ozařování postiženého místa nebo chirurgický zákrok. Při větším rozšíření padá volba na kombinaci chemoterapie a předešlých typů terapie. V dnešní době probíhá intenzivní vědecký výzkum, který by měl v blízké budoucností přijít s efektivnějším řešením kožního lymfomu.
Kontrolujte pokožku
Přestože jsou kožní lymfomy pomalu se rozvíjející nádory, jednou k malignímu, tedy zhoubnému bujení přece jen dojde. Je proto lepší předejít možným problémům poctivou preventivní péčí. Pacienti, kteří už chorobu prodělali, by měli několikrát do roka chodit na kontrolu k praktickému lékaři kvůli vysoké recidivě onemocnění.
(holi)
Zdroj: www.lymphoma.org