Co to jsou srůsty a z jakých příčin mohou v lidském těle vzniknout?
Srůsty jsou v podstatě jakési nenormální můstky z pojivového vaziva, které vznikají nejčastěji následkem zánětu či chirurgického zákroku a spojují tkáň mezi dvěma a více jinak pohyblivými orgány. Znemožnění tohoto pohybu pak může vést k mnoha potížím – například i k neplodnosti, pokud se vejcovod „přilepí“ k pánevní stěně.
Potíže se srůsty ale nemají pouze ženy…
Srůsty se samozřejmě týkají i mužů, jen se o nich možná mluví a ví obecně méně. U mužů totiž nezpůsobují tak závažné potíže s rozmnožováním jako u žen, u nichž se mohou objevit po zánětu, při endometrióze, po odstranění nezhoubných nádorů vyrůstajících z děložní sliznice, tzv. myomů, i po různých dalších operacích. Důsledkem pak často bývá neplodnost. Srůsty totiž spojí vnitřní orgány nebo jinak naruší jejich činnost. Šance na otěhotnění přirozenou cestou pak rapidně klesají.
Ultrazvuk odhalí pouze nepřímé známky srůstů
Proč jsou operace v tomto směru rizikem?
Ne všechny chirurgické výkony musí vést ke vzniku srůstů. Vždy záleží na typu zákroku, na operační technice i na míře krvácení, ke kterému při něm dochází. Častěji se srůsty objevují po otevřených břišních operacích, méně pak po tzv. laparoskopiích, tedy operacích prováděných pomocí speciální kamery a nástrojů jen skrze malý otvor v břišní stěně. Roli ale hraje také genetika. Někteří jedinci jsou k tvorbě srůstů náchylnější než jiní.
Za jak dlouho se obvykle srůst vytvoří?
Po operaci bývá v tomto směru kritický druhý až třetí den. Obecně se tyto útvary tvoří, přestavují a zpevňují během několika týdnů.
Může laik srůsty poznat podle nějakých typických příznaků a jak v případě podezření postupovat?
Nejčastějším příznakem srůstů je bolest. Mohou se ale objevit i potíže s trávením a se stolicí, nadýmání a podobně. Dalším projevem může být neplodnost. V případě zjevných potíží je vhodné obrátit se na svého praktického lékaře, který doporučí odpovídající vyšetření. Problém bývá v tom, že například na ultrazvuku nejsou mnohdy srůsty vidět, ale existují pouze nepřímé známky, které mohou svědčit pro jejich vyšší riziko. Jedná se především o sníženou pohyblivost tkání a orgánů vůči sobě. Orgány jsou k sobě slepené, tedy jeví jakýsi „souhyb“. Pokud jsou srůsty přítomny v děloze, projeví se neplodností a sníženou nebo zcela vymizelou menstruací. Při tomto podezření je třeba vždy zkontrolovat dělohu zevnitř, eventuálně srůsty rozrušit.
Lepší než se srůstů zbavit je jim předcházet
Jak se srůstům brání lékaři a co mohou preventivně dělat po operaci sami pacienti?
Naší snahou je postupovat při chirurgickém zákroku vždy šetrně ke tkáním, snížit krvácení na co nejnižší možnou míru a zvlhčovat dutinu břišní. Dobré je také při ní volit v případech, kdy je to možné, spíše laparoskopický postup. Minimalizovat riziko vzniku srůstů lze také používáním tzv. protisrůstových přípravků. Co se týká pacientů, měli by po jakémkoliv zákroku dodržovat odborníkem určený klidový režim a dát čas správnému zhojení. Jakékoliv pooperační krvácení v ráně či zánět riziko vzniku srůstů zvyšují.
Zmínil jste protisrůstové přípravky. Jak se používají a co dokážou?
Protisrůstové přípravky existují ve formě gelů, sprejů či speciálních plátků, které se aplikují při operaci. Vkládáme je tam, kde existuje možnost vzniku srůstů. Prvních pár rizikových dnů působí tyto přípravky proti slepování orgánů a tvorbě srůstových můstků, poté se samy vstřebají. Jsou zdravotně zcela nezávadné. Občas se sice na ně může vyskytnout alergická reakce, ale to je spíše výjimečný jev.
Jak si může pacient zajistit použití tohoto produktu?
Před každým zákrokem, po němž je vyšší riziko vzniku srůstů, by měl být pacient o možnosti užití protisrůstového prostředku informován. Aplikaci těchto přípravků nejen nabízíme, ale také doporučujeme, protože srůsty dokážou způsobit mnoho nepříjemností. Poté už záleží na volbě pacientky a také na jejích finančních možnostech – protisrůstové přípravky si každý zájemce hradí sám.
Zbavit se již vzniklých srůstů asi není jednoduché…
Rozrušení či odstranění srůstů se provádí laparoskopicky. Bohužel mnohdy se jedná jen o dočasné řešení, srůsty se často opět znovu vytvoří. Jejich odstranění totiž samo o sobě způsobuje drobná poranění, důsledkem kterých může být vznik tzv. sekundárních srůstů, a proto se i po rozrušení srůstů doporučuje vždy použití protisrůstových přípravků. V některých případech se tak jedná o bludný kruh, jehož součástí bývají i psychické obtíže.
(hno)