Objevte kouzlo labilních ploch
Osteoporóza a nebezpečí zlomenin jdou spolu ruku v ruce. A protože zlomeniny vznikají nejčastěji důsledkem pádu, snaží se lidé trpící osteoporózou riziko pádu co nejvíce snížit. Mnozí bohužel zvolí strategii "čím méně aktivního pohybu, tím lépe". Zapomínají ale, že svaly, které pomáhají udržet rovnováhu a zamezují tak pádu, nečinností rychle zleniví. Tomu můžete předejít cvičením na labilních plochách. Jak je tedy posilovat?
Hluboké svaly jsou prostě nezastupitelné
Právě cvičením na labilních plochách se totiž posilují svaly hlubokého stabilizačního systému. Obecně do něj patří všechny svaly, které jsou v blízkosti kloubů. Ačkoliv o nich ani nevíme, mají velmi důležitou funkci. Jejich úkolem je zajišťovat stabilitu kloubů a především páteře. Jakmile jsou oslabené, musí se na udržení stability páteře podílet okolní svaly, které k tomu nejsou určené. Ty se tak přetěžují a k bolestem zad už není daleko. A navíc jakékoli zakopnutí může skončit zlomeninou, protože schopnost udržet rovnováhu a nespadnout je kvůli oslabeným hlubokým svalům značně snížená.
Názvem se nenechte odradit
Cvičení na labilní ploše působí už podle samotného názvu trochu podezřele a ne příliš bezpečně. Skrývá se za ním ale celá řada nevinně vypadajících balančních pomůcek, jako je například známý gymnastický míč, overball, bosa, labilní úseče a řada jiných. Právě cvičením na nich se hluboké stabilizační svaly aktivují a dochází k výraznému zlepšení rovnováhy. Kostem cvičení také prospívá. Pohyb totiž stimuluje kostní metabolismus a tím je riziko zlomenin kostí, které jsou namáhány, mnohem nižší.
Samotné cvičení také není až tak složité. Chce to jen trochu cviku. A pokud se provádí správně, pád nehrozí. A za zkvalitnění života ta trocha námahy určitě stojí.
(pad)
Zdroj: Mgr. Bára Horáčková, Osteologické centrum Brno