Obtěžuje vás zákal sklivce? Operace se nebojte
Zákal sklivce může být způsoben celou řadu méně či více závažných chorob. V terapii většiny z nich se přitom uplatňují chirurgické zákroky. Obava z operace však není namístě. Zákroky jsou prováděny zkušenými lékaři pomocí moderních technologií, výsledky jsou tak vynikající a komplikace se vyskytují zřídka.
Příčiny sklivcových zákalů
Nejčastějším, ale zřídkakdy závažným problémem jsou takzvané sklivcové zákalky. Vnímáme je jako drobné poletující poloprůhledné mušky či pavučinky. Nejlépe jsou vidět při pohledu na světlé pozadí, například na bílou zeď. Vznikají v důsledku srážení bílkovin ve sklivci vlivem stárnutí. Plovoucí černé tečky nebo „saze“ jsou naopak signálem závažného krvácení do sklivce. Sklivcové zákaly mohou vzniknout i v důsledku infekce způsobené nejčastěji bakteriemi, parazity a viry. Také autoimunitní choroby probíhající kdekoli v organismu mohou způsobit vznik zákalu sklivce. Další příčinou sklivcových zákalů může být onemocnění zvané asteroidní hyalóza neboli synchisis scintillans. Jeho podstatou je ukládání drobných cholesterolových krystalků ve sklivci.
Definitivní řešení? Operace
V terapii většiny sklivcových zákalů se uplatňují moderní chirurgické zákroky. V případě zánětlivého postižení se navíc přistupuje k odstranění vyvolávající příčiny, tedy například při bakteriálním zánětu se současně podávají antibiotika. Sklivcové zákalky, které jsou příčinou obtíží, se mohou nejprve rozrušit speciálním laserem. Rozstřelené zákalky jsou menší a části se i vstřebají, takže dojde k omezení vlivu na vidění. Tato metoda není vždy úspěšná, ale je méně riziková. Pokud je tato metoda neúspěšná, přistupuje se k takzvané vitrektomii, což je v současné době nejčastěji prováděný zákrok na sklivci a sítnici.
Šetrně a bezbolestně
Co se pod pojmem vitrektomie skrývá a jak operace probíhá?
- Vitrektomie je bezbolestný mikrochirurgický zákrok, který je většinou prováděn v místním znecitlivění.
- Do oka se vstupuje operační ranou, která měří jenom několik desetin milimetru.
- Zkalený sklivec je z oka odstraněn a nahrazen speciálním roztokem, plynem nebo olejem.
- Po operaci je třeba dodržovat léčebný režim stanovený ošetřujícím lékařem.
Pokud se chcete poradit o vhodnosti operačního zákroku nebo si domluvit konzultaci s lékařem, neváhejte a obraťte se na odborníka v této poradně.
Zdroj: http://patient.info/doctor/inflammatory-retinal-diseases
www.hindawi.com/journals/mi/2012/936721/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2585730/
www.aao.org/eyenet/article/vitreous-hemorrhage-diagnosis-treatment-2?march-2007