Obtěžují vás nežádoucí účinky léčby? Svěřte se svému lékaři
Každá léčebná metoda či lék s sebou nesou i riziko vzniku nežádoucích účinků. Stejně je tomu i u cílené biologické terapie.
Vedlejší účinky biologické léčby se liší podle přípravku a také způsobu podání.
Mezi nejčastější vedlejší účinky patří „chřipkové“ příznaky:
- bolest hlavy,
- zvracení,
- únava,
- bolest svalů,
- lehké nachlazení,
- u injekčního podání se velmi často vyskytují i otoky a vyrážky v místě vpichu.
Pokud jsou například u určitých typů nádorů požívány velmi vysoké dávky biologických léčiv, může pacient trpět i bolestí kostí nebo ztrátou chuti k jídlu.
Zvracení je normální...
Nechutenství nebo zvracení jsou u biologické léčby zcela normální vedlejší příznaky. Následkům nevolnosti a nechutenství se dá ovšem poměrně lehce předcházet. Stačí použít takzvaná antiemetika, což jsou léky, které zabraňují nevolnosti a zvracení. Nechutenství je pak možné zahnat pravidelnou stravou. Nejčastější chybou pacientů s nechutenstvím je totiž odmítání potravy, které se promítne i do jejich hmotnosti a tím i do zdravotního stavu. Pacienti by se tedy měli snažit udržet si konstantní váhu a jíst denně několik malých, ale vydatných a zdravých jídel, které doplní energii tolik potřebnou pro boj s nádorem nebo zánětem.
...únava také
Dalším častým nežádoucím účinkem je únava. Tu lze překonat pečlivým plánováním svých denních aktivit, zejména pak aktivního odpočinku a spánku. Plánování také pomůže lépe zvládnout pacientům i psychický nápor, který s sebou každé onemocnění přináší. Vhodná je rovněž konzultace s psychologem nebo psychiatrem, který na rozdíl od psychologa může pacientovi předepsat léky na zlepšení nálady.
Informujte svého lékaře
Při výskytu nežádoucích účinků léčby je třeba mít vždy na paměti, že vedlejší účinky jsou zcela normální součástí léčby. O jejich výskytu je třeba vždy informovat ošetřujícího lékaře, stejně jako při výskytu záchvatů, závratí, zmatenosti, zvýšeného krevního tlaku nebo přírůstku hmotnosti.
(kam)
Zdroj:
www.ehow.com