Nachlazení, viróza, nebo chřipka?
V zimě se potýkáme s různými obtížemi. Častěji než po zbytek roku máme problémy typu kašel, rýma, únava, bolesti svalů a kloubů či zvýšená teplota. „Mám chřipku,“ stěžujeme si přátelům. Ale víme vůbec, co vlastně máme?
Nachlazení, nebo viróza...
Pravděpodobně většina z nás se ani během zimy nepotká s chřipkou. Typické obtíže popsané výše bývají způsobeny pestrou paletou nejrůznějších virů. Jak je to ale s nachlazením? Může nás ohrozit samotné prochladnutí? A proč?
#IMG#Většina zdravotníků sborem hlásá, že takzvané nemoci z nachlazení se vyskytují v zimě a v chladném počasí především proto, že se lidé více sdružují v uzavřených místnostech, a "čiperné viry" mají tedy mnohem více možností přeskakovat z člověka na člověka. Přesto by vám nikdo z nich asi nedoporučil procházet se v zimě v tričku a krátkých kalhotách. Propuknutí virové infekce totiž není věcí automatickou a samozřejmou. Naše tělo oplývá množstvím obranných mechanismů, kterými se dokáže s vetřelcem vypořádat. V tomto souboji „kdo s koho“ záleží často na nejrůznějších okolnostech. Stačí malé oslabení organismu (toho lidského) a pohroma je tu. Takovým oslabením může být právě nezvyklý chlad, ale i nadměrná únava či stres všeho druhu.
Od prochladnutí k viróze...
Můžeme tedy uzavřít, že nachlazení (nebo spíše prochladnutí) může předcházet viróze, a viróza nezřídka propuká právě jako následek nachlazení. Přitom ale víme, že virus byl v našem těle přítomen již dávno předtím, než se projevil navenek. Inkubační doba běžné virózy je totiž nezřídka delší než týden.
Chřipka je také viróza...
Logicky vzato, chřipku způsobuje virus, je to tedy také viróza. Ovšem viróza s výsadním postavením. Proto ji tak neoznačujeme a slovo „viróza“ používáme jen pro ten šedivý a pro laika většinou bezejmenný zástup méně nebezpečných virů a virečků. Chřipkový virus, pokud se objeví, nám dá více zabrat. Obvykle se jeho přítomnost projeví významně zvýšenou teplotou a také celkový pocit schvácenosti je výrazně horší než u běžných viróz. Typický je také suchý dráždivý kašel.
Jak na ně...
Co se viróz týče, jejich léčba bývá povětšinou věcí zvyku a naturelu té které postižené osoby. Někdo uléhá do postele a obklopuje se hromadami více i méně léčivých, avšak všestranně podpůrných prostředků. Jiný svou nemoc přechodí a netrápí ho ani vyděšené pohledy kolegů či spolucestujících, kteří se snaží zachovat uctivou vzdálenost od mocně kýchajícího přenašeče.
Léky pro potlačení projevů chřipky...
Samozřejmě existuje řada léků, které nám tento nepříjemný stav ulehčí – nosní kapky, léky na snížení teploty či přípravky proti kašli. Žádný z těchto léků však nezasahuje cíleně proti původci, samotnému viru. Není to ani účelné – zjišťování konkrétního viru u všech nachlazených by svou pracností a nákladností patřilo do říše sci-fi a nachlazení beztak trvá týden nebo sedm dní.
Trochu jinak je tomu u chřipky...
Zde se v odůvodněných případech bráníme jak očkováním tak také léky zacílenými přímo proti chřipkovému viru – inhibitory neuraminidázy. Protože ani virus chřipky nezůstává stále týž, právě očkování nemusí vždy stoprocentně fungovat. Každopádně virus chřipky je již závažný nepřítel, který si zasluhuje naši plnou pozornost.
(vek)