Mezi příznaky alergie patří i svědění uší a patra
Jako typické příznaky alergické rýmy se nejčastěji uvádějí ucpaný nos, svědění v nose, kýchání a vodnatá sekrece z nosu. Lidé s pylovou alergií však často trpí také svěděním očí, uší nebo svěděním na patře a i tyto příznaky mohou být velice nepříjemné.
Nosní sprej může příznivě ovlivnit i svědění uší či patra
Na potlačení nosních příznaků alergické rýmy se často používají lokálně působící kortikoidy – nosní spreje s obsahem těchto protizánětlivých léků. Kortikoidy by měly především potlačit zánět nosní sliznice a tak zmenšit její otok a zlepšit nosní průchodnost. K dalším účinkům lokálně působících kortikoidů patří ale i zmírnění svědění – nejen nosu, ale i ucha nebo patra.
Mohlo by se zdát, že příznaky alergie, jako například svědění, jsou velmi subjektivní a je těžké určit, zda užívání antialergických léků má na tyto příznaky nějaký významný vliv. Pokud však byly provedeny studie, ve kterých jedna část alergiků dostávala nosní sprej s kortikoidy a druhá část pouze sprej s neúčinným placebem, udávali alergici užívající skutečný lék větší úlevu od svědění. V průběhu studie samozřejmě nikdo z alergiků nevěděl, zda jeho sprej obsahuje lék, nebo jenom neúčinné placebo. Rozdíl v účinku placeba a lokálních kortikoidů udávali pacienti poměrně brzy, již druhý den po zahájení léčby.
Jak si poradit se svěděním
Svědění je častý příznak alergie – nejen pylové, ale i alergie na domácí zvířata nebo například potravinové alergie. Urputné svědění mohou vyvolat také některé léky. Svědící místa se nedoporučuje škrábat, protože to často vede k ještě horšímu svědění. Úlevu mohou přinést nejen nosní spreje s kortikoidy, ale i další protialergické léky, například běžná antihistaminika v tabletách. Při nepříjemném svědění v krku se také doporučuje dodržovat pitný režim a pít častěji v menších dávkách.
(vek)
Zdroj: Bernstein D. I. et al.: Effects of intranasal mometasone furoate on itchy ear and palate in patients with seasonal allergic rhinitis. Ann Allergy Asthma Immunol. 2012 May; 108 (5): 359–62.