Mezinárodní zdravotní řád
Mezinárodní zdravotní řád je právní nástroj Světové zdravotnické organizace, který zavazuje státy ke spolupráci proti šíření závažných infekčních chorob. Jeho cílem je zajistit maximální ochranu před šířením vybraných chorob s minimálním dopadem těchto opatření na mezinárodní dopravu.
Mezinárodní zdravotní řád...
Řád platí od roku 1969, reguluje mimo jiné námořní a leteckou dopravu a vede k součinnosti při hlášení výskytu cholery, moru a žluté zimnice do centrálního registru WHO. V roce 2005 na Světovém zdravotnickém shromáždění (World Health Assembly) se ale odborníci i zástupci z členských států dohodli na revizi IHR. Verze řádu z roku 2007 s sebou nese více povinností, ale jen proto, že se snaží reagovat na relativní zmenšování globálního světa a současnou pandemickou situaci.
#IMG#Revize z roku 2007...
Přesně 15. června 2007 tedy revidovaná verze Řádu vstoupila v platnost. Důležitou změnou je povinnost hlásit WHO nejen ona zmíněná infekční onemocnění (cholera, mor, žlutá zimnice). Řád explicitně nevyjmenovává choroby určené ke hlášení. Pro větší pružnost jen stanovuje, že se má hlásit každé onemocnění či situace s mezinárodním dopadem na veřejné zdraví. Navíc zkracuje dobu vymezenou pro nahlášení na pouhých 24 hodin.
Globální politika...
Plán byl dalším důležitým krokem k co nejužší provázanosti národních pandemických plánů jednotlivých zemí světa. Situace z roku 2007 "čekání na pandemii chřipky" si jistě takový přístup plně zasluhovala. Ukázalo se, že v obraně před šířením infekčních chorob je nejdůležitější právě spolupráce na nadnárodní úrovni. Viry a bakterie neuznávají hranice národních států a v naší "globální vesnici" se mohou šířit tak rychle, jako nikdy dříve. Kromě moderních léků (jako jsou například protichřipková antivirotika) jsou možnosti obrany před nebezpečnými chorobami omezené. Spolupráce pod taktovkou WHO je proto jistě nezbytným předpokladem dalšího úspěšného boje proti ničivým mikroorganismům.
(jin)