„Migréna se u mě objevila před zhruba osmi lety," popisuje Bc. Rýza Blažejovská, DiS. Od začátku měla k lékům a lékařům obecně odmítavý přístup. Když se u ní objevily první bolesti hlavy, sáhla po lécích na bolest, analgetikách. Ty jí však brzy přestaly stačit. Navštěvovala neurologa, dostala léky na migrénu – triptany, které však u ní měly silné nežádoucí účinky a také v ní vzbuzovaly silný pocit viny, že si ničí zdraví. Vrátila se proto k analgetikům, čímž se však dostala do začarovaného kruhu. Z jejich nadužívání pravidelně trpěla tzv. status migrenosus, tedy migrenózním záchvatem delším než 72 hodin a bolestí hlavy způsobenou nadužíváním léků. Vrátila se tedy k triptanům, i u nich se však postupně opakoval proces jako u analgetik.
Zoufalství ji nakonec dovedlo až k neurologovi-specialistovi na léčbu migrény. Společně s ním našla optimální dávkování triptanů, čímž se zmírnily i nežádoucí účinky léků. Začala také s užíváním profylaktické léčby a rozhodla se pomáhat lidem, kteří trpí migrénou jako ona.
Založila proto projekt Migréna-help, aby se ostatní lidé mohli vyvarovat podobné bolestné zkušenosti jakou měla ona. Nedávno se rovněž dozvěděla o možnostech biologické terapie, která by měla být od příštího roku dostupná i českým pacientům s nejzávažnější formou nemoci.
Bolest hlavy nebo migréna?
Příčiny vzniku migrény nejsou přesně popsány, roli zřejmě hrají genetické dispozice v kombinaci s působením vnějších vlivů. Nemoc se častěji týká žen, což ovlivňuje působení hormonů. Migréna se typicky objevuje při nástupu menstruace. Častý je i výskyt mezi 30 a 40 lety věku. Negativně působí i déletrvající stres.
Jak popsala přednostka Neurologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Jolana Marková, migréna bývá většinou jednostranná, má pulzující charakter a intenzita bolesti při ní postupně narůstá. Často bývá provázena nevolností a zvracením a nelze ji „rozběhat“, naopak fyzická námaha ji vždy zhoršuje.
Řada lidí mívá tendenci migrénu podceňovat a zaměňovat ji za klasickou bolest hlavy. Když jim běžné dávky analgetik nezaberou, spotřebu léků postupně navyšují, což ještě zhoršuje jejich zdravotní stav. Podobně jako pacientka Rýza se tím pohybují v začarovaném kruhu, který není jednoduché opustit. Pomáhá pouze zbavit se ve spolupráci se specialistou závislosti na nadměrné analgetické léčbě a nastavit optimální terapii.
Široká škála léčiv
Slabou formu onemocnění lze léčit analgetiky, pro středně silnou jsou určené triptany. K léčbě silné migrény je vhodné ještě přidat zmíněnou profylaxi. Lékaři ji svým pacientům předepisují zpravidla tehdy, pokud se s migrénou potýkají více než 4–5 dnů měsíčně, mají velmi silné a dlouhotrvající záchvaty, akutní léčba u nich účinkuje nedostatečně, anebo ji špatně tolerují. Roli také hraje, pokud si nemocný léčbu přeje.
Existují různé typy preventivní terapie, například antiepileptika, beta-blokátory, blokátory Ca kanálu, botulotoxin, anebo také biologická léčba. Jde o novinku v České republice, kterou již pro tuzemský trh registroval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), pojišťovny by ji měly začít hradit příští rok. Pro jaké pacienty bude určená, jak dlouho ji budou užívat a kteří lékaři ji budou moci předepsat, ještě není dořešené.
(lek)
Zdroj:
Tisková konference AIFP, 30. 7. 2019, TZ Mé zkušenosti s antimigreniky