Co je to mikční deník?
Mikční deník je formulář, do kterého se zaznamenává pacientův příjem a výdej tekutin, případné nucení na močení a únik moči. Záznam se vede zpravidla 48 hodin, může mít ale i zkrácenou, 24hodinovou podobu nebo naopak prodlouženou, třídenní. Delší záznam má lepší vypovídací hodnotu, vždy však záleží na domluvě s lékařem, kterou verzi zvolí. Většinou má mikční deník podobu tabulky, do níž zapisujete tyto informace:
- kdy a jak často jste byli močit,
- objem moči při každé návštěvě toalety,
- zda bylo nucení na močení naléhavé − u některých deníků se boduje dle stupnice,
- zda, kdy a v jaké situaci došlo k úniku moči,
- kdy, kolik a jakých tekutin jste vypili,
- vaše činnosti v době, kdy se u vás objevilo nucení na močení.
Mikční deník slouží vašemu lékaři k přesnější diagnostice inkontinence a k rozlišení jejího typu. Deník vám také napomáhá pochopit souvislost mezi poruchou močového měchýře, denními aktivitami a pitným režimem, což mnohdy následně usnadňuje i samotnou léčbu. Mimo to se mikční deník využívá také k hodnocení efektu léčby − zda došlo ke snížení epizod močení a podobně.
Kdy mám mikční deník vyplňovat?
Mikční deník většinou obdržíte od svého lékaře, zpravidla od urologa. Pokud se ale teprve chystáte na vyšetření kvůli inkontinenci, můžete si ho stáhnout z internetu − mikční deníky tam jsou volně dostupné v mnoha podobách i s návodem k jejich vyplnění −, vyplnit ho a přinést s sebou už na první vyšetření. Můžete tak pomoci urychlit diagnostiku.
Jak mikční deník vyplnit?
Mikční deník se většinou vede 48 hodin, proto je nutné nosit ho u sebe celý den. Není však nutné brát si kvůli tomu dovolenou, nebo dokonce zcela změnit svůj denní režim. Naopak, mikční deník je dobré vyplňovat při běžných denních aktivitách, pokud je to možné.
Zvolte si tedy dny, kdy budete deník vyplňovat, a v první zvolený den začněte s jeho vyplňováním hned ráno po probuzení. Vždy do něj vyznačte, v kolik hodin jste vstávali a kdy jste šli spát. Během dne pak vyplňujte všechny kolonky tak, jak jsou ve formuláři uvedené. Nezapomeňte ani na případné noční vstávání na močení. Při vyplňování mikčního deníku nezapomeňte ani na první ranní močení, které se započítává do celkového objemu. Tím se mikční deník liší od tzv. 24hodinového sběru moči pro laboratoř, při kterém se první ranní močení do celkového objemu nepočítá.
Jak měřit objem moči?
Pokud současně neprovádíte výše uvedený 24hodinový sběr moči pro laboratoř, pak není při vyplňování mikčního deníku nutné moč skladovat a někam nosit. K měření jejího objemu při jednotlivých epizodách vám proto bohatě postačí menší nádoba. Můžete si koupit speciální kalibrovanou nádobu, ale pro tento účel bohatě postačí i plastové odměrky zakoupené v domácích potřebách. Pozor si však dejte na jejich velikost − nádoba by neměla mít objem menší, než je půl litru. Při každém močení do ní moč nasbírejte, údaj o jejím objemu zaneste do deníku a moč vylijte do záchodu, neskladujte ji.
Nebojte se zeptat
Pokud si nejste něčím jisti, nebojte se svého lékaře zeptat. Mikční deník slouží vám i vašemu lékaři, je tedy v zájmu vás obou, aby byl vyplněn co nejpřesněji.
(tich)
Zdroje:
https://www.urologyhealth.org/search?term=my+bladder+diary
http://urology.ucla.edu/workfiles/Pelvic_Medicine/Voiding_Diary_Instructions.pdf