Výsledky výzkumu SABER: biologik se nemusíte bát…
ani v souvislosti s možným výskytem infekce. K takovému závěru dospěli lékaři organizace American College of Rheumatology. Podle nich se neliší počty pacientů hospitalizovaných v nemocnicích pro závažnou infekci v závislosti na tom, zda užívají biologickou léčbu, či tradiční necílenou terapii.
… ani v souvislosti s možným výskytem infekce. K takovému závěru dospěli lékaři organizace American College of Rheumatology. Podle nich se neliší počty pacientů hospitalizovaných v nemocnicích pro závažnou infekci v závislosti na tom, zda užívají biologickou léčbu, či tradiční necílenou terapii. V projektu SABER bylo přitom zahrnuto více než 400 000 pacientů trpících některým z autoimunitních onemocnění.
Biologická léčba má široké využití
Právě proto, že se cílená léčba používá u takového množství autoimunitních nemocí, autoři studie se nezaměřili ve své práci pouze na jednu z nich. Srovnávali výskyt závažných infekcí u pacientů s následujícími chorobami:
- revmatoidní artritidou,
- idiopatickými střevními záněty,
- psoriázou,
- psoriatickou artritidou,
- Bechtěrevovou nemocí.
Nejčastějšími infekcemi u těchto nemocných byl zápal plic, kožní potíže a infekce měkkých tkání.
Správné srovnávání
Pacient užívající biologickou léčbu může skutečně být ve zvýšeném riziku nákazy. To ale platí pouze tehdy, pokud tyto nemocné porovnáváme s osobami užívajícími placebo neboli neúčinnou látku. Většina lidí trpících některou autoimunitní nemocí, není-li léčena biologicky, však užívá tradiční necílené léky. Je tudíž logičtější porovnávat výsledky pacientů užívajících biologickou léčbu a léčených standardně.
Přínosy převažují nad riziky
Množství lékařů i pacientů se na biologickou léčbu stále dívá podezřívavě právě kvůli obavám z infekce. Ukazuje se však, že cílená terapie nepředstavuje oproti klasickým práškům pro nemocné vyšší riziko vážné infekce. Určité nebezpečí nákazy je vždy přítomno, ale pořád platí základní pravidlo: léčba je správná všude tam, kde přínosy převažují nad riziky.
(tek)
Zdroj: www.medscape.com