Hormony jsou sloučeniny, které vznikají v některých orgánech (např. vaječnících, nadledvinách, štítné žláze). Ovlivňují chemické procesy v těle. Jejich hladiny se v průběhu života mění, což má dopad i na stárnutí organismu. Které hormony konkrétně v souvislosti s pokožkou stojí za zmínku?
Podpora krásné pleti
Estrogen je pravděpodobně nejznámější hormon vůbec. Tento ženský pohlavní působek vzniká ve vaječnících a v malém množství se nachází i v mužském organismu. Kromě toho, že pomáhá udržovat mladistvý vzhled pokožky, ovlivňuje také sílu kůže, její vláčnost, vznik vrásek, tvorbu kolagenu a růst a kvalitu vlasů. Mnoho žen na sobě přechod a blížící se menopauzu pozná právě podle změn na kůži. Skvrny, zarudlá místa a pocit horkosti pokožky jsou totiž známkou klesající hladiny estrogenu.
Nástup změn
Přirozené snížení množství estrogenu vede k útlumu produkce kolagenu v kůži. A právě nedostatek této látky stojí za typickými změnami pokožky, které provázejí období před menopauzou. Které to jsou?
- Ztráta pružnosti,
- ztenčená a povislá pleť,
- zvýraznění vrásek,
- vysušená kůže se sklonem ke svědění.
Jak pokožce pomoci
Řešením jsou především přípravky, které zvlhčují, podporují tvorbu kolagenu a obsahují vitaminy. Retinoidy (patří do skupiny vitaminů A) mají regenerační efekt a pomáhají i proti nežádoucímu zabarvování pokožky. Vitamin C nejenže podporuje tvorbu kolagenu, ale pokožku také rozjasňuje. Kůže velmi dobře reaguje i na produkty s protizánětlivými látkami (například heřmánkem) a na kosmetiku s antioxidanty. Ty pomáhají pokožku oživit a jsou obsaženy například ve výtažku ze zeleného čaje. Stav kůže naopak zhoršuje:
- nadměrné slunění,
- alkohol,
- nedostatek tekutin.
A co testosteron?
Testosteron je známý jako hlavní mužský pohlavní hormon. Do určité míry ho ale potřebují i ženy. Pokud je ho ovšem v ženském těle nadbytek, negativně ovlivňuje pokožku. Ta se pak více mastí a může vykazovat známky akné. Nerovnováha mezi mužskými a ženskými hormony se projevuje například v době menstruace nebo během přechodu.
Hlídejte si „štítnici“!
Hormony produkované štítnou žlázou ovlivňují mnoho tělesných funkcí a též kvalitu kůže. Pokud je jich nadbytek, pokožka může být teplá, zpocená a zarudlá. Opačný problém, tedy nedostatek těchto hormonů, se projevuje suchou a drsnou kůží, která se velmi málo potí.
Vnitřní podpora
Pokud je pokožka jakkoliv ovlivňována hormonálními změnami, lze její stav optimalizovat vhodnou péčí i stravou. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v mořských rybách či ořeších. Přispívají nejen k lepšímu stavu kůže, ale mají regenerační a protizánětlivé účinky na celý organismus. Pomoci mohou i potraviny bohaté na vitaminy.
(pak)
Zdroj:
www.dermalinstitute.com