Pomůže růstový hormon při svalových poruchách?
Růstový hormon je v těle zodpovědný za správný růst. Když se ho organismu nedostává, pomohou lékaři. Je ale možné, aby byl tento hormon "užitečný" i při svalových poruchách?
Růstový hormon by mohl pomoci v léčbě svalových poruch nervového původu. Tuto domněnku chtěli prozkoumat lékaři z Mayo Clinic v Rochesteru. Na stejné téma totiž byly už dříve publikovány dvě studie s naprosto rozdílnými výsledky. Jedna tvrdila, že růstový hormon dokáže pomoci, druhá tuto teorii naopak vyvracela.
Když nervy nefungují, jak mají...
Vědci z Mayo Clinic do své studie zahrnuli 330 pacientů s ALS. ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je onemocnění neznámého původu, při kterém dochází k poničení nervových buněk. Nejčastěji jsou postiženy především svaly končetin a trupu. Onemocnění začíná nejčastěji postižením svalů ruky v podobě slabosti a poruch jemných pohybů. Postupně se šíří i na ostatní svalové skupiny.
Svaly pod drobnohledem
Lékaři pacienty ve výzkumu rozdělili na dvě skupiny. Jedné podávali tzv. IGF (růstový faktor důležitý pro vylučování růstového hormonu z podvěsku mozkového) a druhé skupině placebo. Hlavním sledovaným cílem bylo testování svalů na začátku studie a pak v pěti dalších časech. Druhým cílem studie bylo zjistit, jak dlouho jsou pacienti schopni být bez trubičky zavedené do krku kvůli dýchání (tracheostoma) a jak jsou schopni zvládat své denní aktivity.
Skupina užívající růstový faktor a skupina užívající placebo vykazovaly v závěru stejné výsledky. IGF nedokáže zpomalit proces nebo zlepšit průběh amyotrofické laterální sklerózy. Jen další výzkumy na podstatně větším vzorku lidí tak mohou přinést opravdu uspokojivé a jasné výsledky.
(ena)
Zdroj: Growth hormone didn’t help ALS Patients, Study: Neurology, 2008; Volume 71, 22: 1770–1775.