Pomůže růstový hormon v boji proti stárnutí?
Sylvester Stallone je rozhodnutý vyhrávat a svou dominanci neustále dokazovat. K výhře je ochoten použít všech možných prostředků. Třeba i růstového hormonu.
Stallone se svou láskou k růstovému hormonu netají. Ve filmu Rambo – cesta do pekel a zpět se Sylvester před diváky chlubí svou svalnatou vypracovanou postavou. Nenápadně v nás zahlodá podezření, že to není jen tak samosebou a že nemohl ve svém věku dvaašedesáti let nabýt tak obrovské svalové hmoty bez adekvátního úsilí. V případě Sylvestra Stalloneho byla snaha působit mužně podpořena notnou dávkou růstového hormonu.
#IMG#Růstový hormon neboli somatotropin je látka lidskému tělu vlastní, může být ale i uměle vyráběna a použita k léčbě v případech, kdy je v organismu růstového hormonu nedostatek.
Rambo nedá na somatotropin dopustit
Růstový hormon využívají – podobně jako Stallone – i někteří sportovci jako doping. Jeho dopad na lidský organismus ale prozatím není zcela prozkoumán. Proto patří růstový hormon mezi neklasifikované látky a Stallone zdůrazňuje, že je mnohými lidmi mylně zaměňován za steroidy. Co mají tyto dva hormony společného, a jaké jsou naopak rozdíly v jejich účincích? "
Všichni, kdo se domnívají, že růstový hormon je steroid, jsou hluboce neinformovaní," nechal se představitel Ramba slyšet v rozhovoru pro magazín Time. "Růstový hormon je úžasná látka, která pomáhá organismu regenerovat se bez jakýchkoli vedlejších účinků. Já sám ho hojně užíval při natáčení posledního Ramba, abych se dostal do formy."
Navzdory tomu byl ale Stallone loňského roku byl obviněn, že do Austrálie dovezl ilegálně zásoby růstového hormonu pro svoji vlastní potřebu i pro distribuci mezi lidmi.
Růstový hormon, nebo steroidy?
Růstový hormon má stejně tak jako steroidní hormony anabolické účinky – působí na organismus tak, že podporuje jeho růst a výstavbu. Růstový hormon působí na růst svalové tkáně i jiných tkání s výjimkou mozku, podporuje rozkládání tuků a výrobu bílkovin. Také snižuje příjem cukru do jater a v játrech podporuje novotvorbu cukru. Přispívá k správné funkci Langerhansových ostrůvků ve slinivce a stimuluje funkci imunitního systému.
Anabolické steroidy jsou hormony příbuzné mužskému pohlavnímu hormonu – testosteronu. Podporují růst především svalové tkáně, spouštějí mužskou pubertu, podporují také apetit. Tyto látky mohou být syntetizovány uměle, jsou využívány při léčbě chronické podvýživy například u AIDS nebo rakoviny. Často jsou zneužívány sportovci jako doping pro rychlý nárůst svalové hmoty a zvýšení výkonnosti.
Jaké jsou rozdíly?
První rozdíl je nutné hledat už v místě, kde jsou hormony v těle vyráběny. Zatímco růstový hormon je tvořen v podvěsku mozkovém, steroidní hormony jsou tvořeny v kůře nadledvin a v pohlavních žlázách.
Růstový hormon se váže na receptory na povrchu buňky, steroidní hormony se vážou na receptory, které jsou v nitru buňky a působí zprostředkovaně na genetickou informaci skrytou v jádru buňky.
Účinek růstového hormonu je zprostředkován látkou zvanou IGF (inzulinu podobný růstový faktor).
Ve srovnání se steroidními hormony je užívání růstového hormonu relativně bezpečné. V žádném případě se ale nelze řídit příkladem Sylvestra Stalloneho a považovat růstový hormon za univerzální prostředek pro posílení svalové hmoty a k zabránění stárnutí. Stejně tak jako každá jiná účinná látka by měl být i růstový hormon používán pouze v případech, kdy je jeho aplikace opodstatněná. V opačných případech totiž může mít nežádoucí účinky, které prozatím nedokážeme zcela přesně odhadnout.
(hak)
Zdroj: The USA today