Hexavakcína obsahuje složky, které chrání děti před záškrtem, tetanem, černým kašlem, hepatitidou B, dětskou obrnou a infekcemi vyvolanými bakterií Haemophilus influenzae typu b. Vakcína funguje tak, že se po jejím podání začnou v těle vytvářet protilátky proti bakteriím a virům způsobujícím vyjmenované infekce.
Přídatné složky neškodí
Kromě účinných látek jsou ve vakcíně samozřejmě také další, pomocné a zbytkové látky. Pomocné složky plní funkci stabilizátoru a pomáhají udržovat stabilitu vakcíny. Chrání její obsah, zachovávají aseptické prostředí a díky nim si také vakcína udržuje účinnost a v průběhu času neztrácí svou sílu. Konzervanty plní antimikrobiální funkci a využívají se v takovém množství, které pro organismus nepředstavuje nebezpečí. Jaké pomocné látky obsahuje hexavakcína?
- Antibiotika brání pomnožení bakterií či plísní během výroby a skladování. Přispívají k bezpečnosti očkovací látky a vzhledem k jejich minimálnímu množství není důvod se jich při očkování obávat. U jednoho typu hexavakcíny, kterou se očkují kojenci a batolata v ČR, se využívá neomycin, streptomycin a polymyxin B. U těchto antibiotik je menší riziko alergické reakce než například u penicilinu.
- Dalšími pomocnými látkami jsou hydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan draselný, trometamol, sacharóza, esenciální aminokyseliny a nezbytná je také sterilní voda.
- Ve vakcíně se může nacházet též stopové množství glutaraldehydu a formaldehydu.
Kombinace není tajná
Na složení všech vakcín se můžete zeptat lékaře, který vaše dítě očkuje. Každá vakcína má také svůj příbalový leták, ve kterém si lze přečíst kompletní složení očkovací látky. Je zde uvedeno například přesné množství účinných látek, kontraindikace, rozsah ochrany či základní informace o infekcích, proti kterým vakcína očkované děti chrání.
(pak)
Zdroje:
http://www.sanofi.cz/produkty/Hexacima_PIL.pdf
https://www.cdc.gov/vaccines/vac-gen/additives.htm