Psoriáza je poměrně časté onemocnění. Podstatou je urychlení životního cyklu kožních buněk, které se pak v kratších intervalech odlučují z povrchu kůže. Tvoří se suché červené skvrny, které mohou pacienta obtěžovat svěděním či bolestí. Jedná se o dlouhodobé (chronické) onemocnění vyznačující se střídáním aktivního stavu s klidovým obdobím. Cílem léčby je zpomalit dozrávání a růst buněk. V současné době bohužel nejsou k dispozici léky, které by toto dokázaly. Proto se terapie soustředí hlavně na zmírnění příznaků, jako jsou suchá kůže, bolesti či svědění.
Pro někoho léky, pro jiného krémy
Léčba psoriázy neprobíhá u všech pacientů stejně. Měla by být sestavena na míru konkrétnímu člověku a zohlednit tak závažnost onemocnění. V terapii lze využít následující přípravky či metody.
- Krémy s hydratačním účinkem. Používají se přípravky, které pokožku zvlhčují, vyživují a chrání. Neměly by obsahovat barviva či parfémy – ty mohou kůži dráždit.
- Lokální kortikosteroidy. Bývají připraveny ve formě mastí. Jejich užití se doporučuje při aktivním stavu nemoci. Pokud by byly užívány trvale, hrozí rozvoj nežádoucích účinků (například vznik strií).
- Analoga vitaminu D. Jedná se o uměle připravený ekvivalent vitaminu D. Zpomaluje růst kožních buněk.
- Fototerapie neboli aplikace UV záření. Nejjednodušší metodou je vystavení pokožky slunečnímu záření (ve vhodné míře), které zahrnuje UV-A i UV-B záření. Další možností je využití UV záření z umělého zdroje.
Lupénka je nemoc, kterou dosud nelze vyléčit. Je proto třeba zaměřit se na odstranění příznaků, které pacienta v běžném životě omezují. Toho lze docílit různě, hlavní je kladná odezva organismu a viditelné zmírnění obtíží.
Zdroj:
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/lifestyle-home-remedies/con-20030838