Slunění má celou řadu pozitivních účinků pro organismus, ale nedodržováním základních pravidel může dojít ke spáleninám. Při léčbě mírnějších z nich, které nevyžadují pomoc lékaře, je možné aplikovat přípravky obsahující výtažky z léčivých rostlin a další příznivě působící látky.
Sluneční záření má bezesporu celou řadu příznivých účinků na naše zdraví. Z nejdůležitějších je možné uvést zásadní vliv na:
- tvorbu vitaminu D,
- podporu celkové imunity,
- zlepšení psychického stavu,
- zmírnění bolestí kloubů u nemocných s artrózou atd.
Ovšem sluníčko může i velmi nepříjemně ublížit, zejména v létě. K nejběžnějším potížím patří spáleniny, ale také úpal, úžeh či sluneční alergie.
Proč vznikají spáleniny
Jedná se vlastně o zánětlivé reakce povrchových vrstev kůže na nadměrné vystavení slunečnímu záření. V létě k nim může dojít velmi snadno. Může to být zejména nevhodným či nedostatečně zvoleným prostředkem na opalování. Chybou bývá:
- volba nízkého faktoru,
- nevyhovující forma preparátu (například mast se špatně roztírá),
- podcenění fototypu (jižní typ se opaluje lépe než bledý zrzek),
- aplikace přípravku příliš krátce před začátkem opalování (je potřeba natřít se minimálně zhruba 30 minut před sluněním).
Obecně je třeba vyhýbat se při opalování polednímu sluníčku a také nespoléhat na to, že nás před spálením ochrání oblečení.
Míra poškození je různá
Pokud přece jen něco podceníme, je třeba rozlišit, o jaký stupeň spáleniny se jedná.
- Nejčastější je mírné spálení, které se vyznačuje růžovým až začervenalým zbarvením kůže. Pokožka je na dotyk bolestivá a svědí. Po pár dnech díky zvýšené tvorbě kožního barviva melaninu zhnědne.
- Při středně těžkém stupni je kůže už výrazně rudá a tvoří se malé puchýřky. Ty začnou svědit a posléze praskat. Nakonec se spálená kůže sloupne.
- Při nejhorší, těžké míře postižení je barva pokožky tmavě červená až purpurová. Mohou, ale nemusí se tvořit puchýřky. Postižený člověk trpí bolestmi hlavy, závratěmi, nevolnostmi, horečkou a zimnicí.
Důležité je vždy si uvědomit, že sami ošetřujeme jen mírný typ popálenin! Se středním a těžkým stupněm je vždy třeba zajít k lékaři.
Pomůže měsíček i octan
Při mírně popálené kůži lze použít řadu přírodních přípravků, nejlépe ve formě gelů, sprejů či pěn. Ty se dobře aplikují a nejsou na rozdíl od mastí pro citlivou pokožku bolestivé při roztírání. Často v nich můžeme najít složky jako kyselinu pantotenovou či aloe vera, ale k dispozici jsou i jiné přírodní prostředky. Výtažky z oblíbeného měsíčku lékařského mají zejména hojivé účinky, ale význam má i jejich antimikrobiální a protizánětlivý dopad jako ochrana před možnou infekcí, vůči které je poškozená kůže náchylnější. Dobrým pomocníkem bývá též extrakt z heřmánku pravého, který má podobné účinky jako ten z měsíčku. Užitečnou složkou je i octan hlinitý (používá se u podvrtnutého kotníku či naraženého palce), protože příjemně chladí, stahuje a mírní průběh otoku.
Všechny tři zmíněné látky, nejlépe ve formě gelu či spreje, mohou spálené pokožce pomoci. Přinášejí úlevu, ochlazují, hojí a chrání před možnou infekcí.
Zdroj: zeny.e15.cz