Jaká je přípustná hranice?
Znečištění ovzduší se týká drobných částic ve vzduchu, které se označují jako PM10. V České republice je prahová hodnota množství těchto částic stanovena Evropskou unií. Ta nastavila hranici 50 mikrogramů částic v jednom metru krychlovém. Pro představu to je 2,5 gramu částic v menším pokoji. Institucí odpovědnou za měření a vyhlašování smogové situace u nás je Český hydrometeorologický ústav.
Kdy je situace nejhorší?
Rozlišujeme dva typy smogu:
V horkých letních dnech se situace během dopoledne postupně zhoršuje a vrcholí v časných až pozdějších odpoledních hodinách. Hladina znečištění pak dramaticky poklesne v noci a nejnižší hodnoty jsou těsně před východem slunce.
V zimních měsících při nízké teplotě vzduchu dochází k mísení mlhy s továrními zplodinami. Typicky se v tomto typu smogu vyskytuje oxid siřičitý zapáchající po síře.
Co zhoršuje smogovou situaci?
- Stavební projekty,
- pouštní větry,
- průmysl:
- zemědělství,
- zplodiny továren,
- spalování fosilních paliv,
- elektrárny,
- doprava.
Vliv smogu na naše zdraví
Vdechováním znečištěného vzduchu je nejprve napadena nosní sliznice, dále pak sliznice krku a plicní tkáň. Při krátkodobém pobytu ve znečištěném prostředí se dostavují bolesti hlavy, nevolnost a závratě. V krajních případech může propuknout astmatický záchvat. Dlouhodobé vystavení tomuto prostředí pak vede k závažnému poškození srdce a plic tím, že se sníží průtok krve do plic. Tento stav je životu nebezpečný a vyžaduje hospitalizaci v nemocnici.
Kdo by si měl dávat pozor?
Nejrizikovější skupinou jsou pacienti se srdečními problémy nebo s již prodělaným srdečním infarktem, protože právě u nich je nejvyšší riziko opětovné srdeční příhody. Dále novorozenci a malé děti.
Jak se chránit před smogem?
Ideální a stoprocentní ochrana neexistuje, smog se nachází ve vzduchu kolem nás. Existují však opatření, díky kterým můžeme omezit dopad smogu na naše zdraví:
- omezit pobyt venku a nepřetěžovat se → rychlejší a hluboké dýchání s sebou nese větší množství vdechnutých částic,
- větrat krátce, ale často → nenechávat otevřená okna celý den, stačí pár minut několikrát denně,
- nepracovat s laky, barvami a ředidly → výpary kontaminují vdechovaný vzduch,
- nekouřit v bytě.
Pokud chcete pouhým okem sledovat znečištěné ovzduší, vyrazte do hor! Ovzduší nad metropolí bude zahaleno smogem jako restaurace za totalitního režimu.
(žij)
zdroj:
http://www.pe.com/2017/06/30/how-to-survive-the-worst-smog-season-in-years/
http://www.webmd.com/heart-disease/news/20131012/high-smog-levels-tied-to-serious-heart-problems