SMS místo cigarety
Kouření je známým rizikových faktorem vzniku nádorových onemocnění i chorob kardiovaskulárního systému. Tabák každoročně na celém světě usmrtí přibližně 5 milionů lidí. Z dotazníku zdravotních úřadů Velké Británie přitom vyplývá, že jen v této zemi by nejméně dvě třetiny aktivních kuřáků se svým zlozvykem rády přestaly.
Samotné odhodlání však mnohdy nestačí.
Levně k masám
V červnovém online vydání časopisu Lancet byla publikována zajímavá studie využívající k procesu odvykání mobilní technologie. Ty totiž nabízejí možnost poskytnout zájemcům o odvykání osobní podporu v podobě speciálních SMS zpráv. Jde přitom o levný způsob oslovení velkého množství lidí. Ze statistik roku 2009 lze vyčíst, že mobilní telefon vlastní celosvětově více než dvě třetiny lidské populace, jen v tomto období bylo odesláno 4,2 bilionu (= milion milionů) textových zpráv. Myšlenka poskytnutí „mobilní“ podpory při odvykání kouření není úplně nová. Její přínos již dříve potvrdilo několik menších pokusů. Svoji úspěšnost v nich však hodnotili samotní kuřáci, a to obvykle po 6 týdnech odvykání. V nové studii se lékaři zaměřili na vědecké potvrzení přínosu motivačních SMS zpráv. Šlo o dlouhodobé výsledky, které bylo možné potvrdit laboratorními testy.
Motivace, nebo obyčejná zpráva
Studie se zúčastnilo bezmála 6 tisíc kuřáků. Byli náhodně rozděleni do dvou skupin podle toho, zda dostávali osobní rady, jak účinně odvykat kouření, nebo jen běžné textové zprávy. Automaticky generované motivační SMS provázely účastníky ode dne zapálení jejich poslední cigarety, nabízely jim rady, jak vydržet, nepřibrat na hmotnosti a ovládnout touhu zapálit si. Nemotivovaná polovina kuřáků naproti tomu dostávala obyčejné zprávy týkající se formalit o jejich účasti ve studii nebo texty nesouvisející se samotným kouřením. Cílem studie bylo odvyknutí kouření potvrzené po 6 měsících laboratorním rozborem slin bývalých kuřáků.
Studie přinesla nad očekávání výborný výsledek. Ve skupině příjemců pravidelných motivačních zpráv byla úspěšnost odvykání kouření více než dvojnásobná v porovnání s adresáty běžných SMS (10,7 versus 4,9 procenta).
„Textové zprávy jsou vhodnou cestou, jak podpořit kuřáky v jejich snaze přestat. Účastníci studie je přirovnávali ke kamarádovi, který je povzbuzoval, nebo andělům držícím nad nimi ochrannou ruku. Pomohly jim odolat pokušení kouřit,“ uvedla vedoucí studie, doktorka Caroline Free z London School of Hygiene and Tropical Medicine (Velká Británie).
Chcete něčeho dosáhnout? Zapněte si mobil
Výhoda metody spočívá v jejím jednoduchém použití na celém světě. Před masovým rozšířením budou samozřejmě nutné lokální úpravy, překlady použitých textů a úvodní studie na příslušné populaci. Už nyní je ale jasné, že motivační SMS zprávy jsou levnou a účinnou metodou, jak pomoci kuřákům zapomenout na hořící cigaretu.
Doktor Bennett z Oxfordu jde v úvahách o možném použití motivačních SMS ještě dále. Mobilní telefony už nejsou jen výsadou bohatých a rozvinutých zemí, technologie se stihly rozšířit i v oblastech tradičně zmítaných chudobou. V komentáři ke studii proto předpovídá metodě budoucí význam i v dalších situacích, kdy je nutná změna chování lidských mas.
(raf)
Zdroj: Lancet, publikováno online 30. června 2011.