Léčba popálenin – co lze zvládnou doma a kde už musí zasáhnout odborník
Každý z nás se už někdy spálil. A to nejen v osobním životě. Rozpálená plotna, horký předmět, ale i zrádné sluníčko se mohou postarat o bolestivá a někdy i život ohrožující zranění.
První stupeň se zhojí sám
Popáleniny prvního stupně zahrnují poškození jen vrchní vrstvy kůže – epidermis. Zraněné místo je zarudlé, suché a bolestivé. Příkladem je například kůže podrážděná sluncem. Při léčbě je nutné zohlednit:
- zda se jedná o dítě či dospělého,
- velikost postižené plochy,
- příčinu a místo poranění.
Zranění se hojí většinou spontánně během jednoho týdne. K léčbě se užívají léky tlumící zánět a bolest, studené obklady a zvlhčující emulze.
Druhý stupeň může vést k hospitalizaci
Popáleniny těžšího typu znamenají poškození nejen epidermis, ale i hlubších vrstev kůže. Nejčastěji jsou vyvolány přímým kontaktem s ohněm, závažnějším slunečním popálením nebo elektrickým proudem. Na postižených místech vznikají bolestivé puchýře vyplněné čirou tekutinou. Zranění má živě červený a vlhký vzhled – to je dáno vytékáním krevní plazmy z porušených cév. Pokud je bráněno vzniku infekce (antibiotika, každodenní péče a čištění) a poranění kůže je malé, obvykle se rána zahojí za 3 týdny. Je ale velmi důležité zhodnotit, jak velký povrch těla byl zasažen – při velkém poničení kůže probíhá léčba pod dohledem odborníků na popáleninovém oddělení.
Třetí stupeň nebolí
Nejzávažnější stupeň popálení zahrnuje poškození epidermis i celé šíře kůže. Obvykle vzniká:
- opařením horkou vodou,
- při zásahu elektrickým proudem,
- poleptáním chemikáliemi,
- spálením ohněm.
Struktura kůže je nenávratně poškozena – došlo k destrukci cév i nervů, takže rána paradoxně není příliš bolestivá. Poškozená místa jsou bělavá či šedobílá. Závažnost stavu pacienta je opět dána velikostí poničené plochy. Při popáleninách je poškozena funkce kůže jako bariéry, takže infekce má volný vstup do organismu. Navíc otevřenými ranami uniká tekutina, hrozí šok, rozvrat vnitřního prostředí a selhání životních funkcí. Léčba patří do rukou specialistů. Mimo jiné zahrnuje péči o vnitřní prostředí, zabránění vzniku infekce a následnou rehabilitaci.
(brbr)
Zdroj: www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=classification-and-treatment-of-burns-90-P01738