Léky jako záchranná brzda?
V současnosti je schváleno několik léků, u nichž byl pozorován účinek na zpomalení úbytku chrupavky. Řada výzkumů ho prokázala v horizontu několika let, přičemž jejich užívání vede současně ke zmírnění bolestí a zlepšení rozsahu pohybu v kloubech. Užívání těchto léků ale rozhodně nedokáže vrátit chrupavku do původního stavu.
Experimenty s kmenovými buňkami
Kmenové buňky jsou buňky schopné obnovovat poškozené nebo opotřebované části organismu, nejvíce se jich nachází v orgánech s rychlou obnovou buněk, tedy například v játrech či kostní dřeni. Vědci v posledních letech intenzivně zkoumají možnost „vypěstovat“ z kmenových buněk kloubní chrupavku, kterou by pokryli poškozená místa v kloubu. V současnosti probíhají rozsáhlé výzkumy hodnotící účinek této metody. Předběžné klinické výzkumy přitom vypadají slibně. Na definitivní závěry je ale potřeba ještě počkat, zavedení kmenových buněk do běžné praxe navíc bude limitovat velmi vysoká cena této léčebné metody, pohybující se v řádu stovek tisíc korun.
Kdy pomůže skalpel?
Defekty v chrupavce menšího rozsahu, které vzniknou například pří úraze nebo jiném onemocnění, lze v některých případech alespoň částečně vyřešit chirurgickým výkonem. Tyto metody se využívají především u mladších jedinců s dobrým hojivým potenciálem. Příkladem může být mozaiková plastika, při které se do defektu přenáší chrupavka z méně zatížené části kloubu.
Léčebných možností je však více, patří mezi ně například návrty v kosti vedoucí k tvorbě vaziva v defektu, což může problém na nějakou dobu vyřešit, ale vazivo není tak kvalitní jako chrupavka a časem se také poškodí. Nebo aplikace různých látek do defektu, které vedou k tvorbě různě kvalitní chrupavčité tkáně. Pokud je poškození kloubní chrupavky rozsáhlé, jedinou úlevu od bolestí v současnosti přináší kompletní výměna kloubu.
(holi)
Zdroje:
https://www.nhs.uk/conditions/cartilage-damage/treatment/
https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/articular-cartilage-restoration