Léčba osteoporózy – sprint, nebo běh na dlouhou trať?
Osteoporózou neboli řídnutím kostí trpí v dnešní době poměrně velká skupina lidí. Při tomto onemocnění se kosti stávají křehčími a snadněji se lámou.
Vápník v jogurtech i tabletkách
Jednou z nejjednodušších variant léčby osteoporózy je úprava jídelníčku. Velký důraz by měl být kladen hlavně na potraviny obsahující zvýšený obsah vápníku. Každý pacient s osteoporózou by měl zkonzumovat především dostatek mléčných výrobků – mléka, sýrů a smetany. Dalším poměrně významným zdrojem vápníku jsou mandle, luštěniny, sardinky, lískové oříšky, sója, špenát a ovesné vločky.
Vápník je možné přijímat i ve formě potravinových doplňků, například šumivých tablet. Na tuto "dietu" by si měl pacient co nejrychleji zvyknout a důsledně ji dodržovat co nejdéle. Vítězí tedy vytrvalost, která dlouhodobě zajistí tělu správné složení stravy.
Léky pomohou
Léčba osteoporózy zahrnuje i dlouhodobé podávání různých léků. Tyto látky ovlivňují aktivitu buněk, které se účastní na odbourávání kostní tkáně. Podle dostupných studií vede jejich užívání už po jednom roce léčby k významnému vzestupu hustoty minerálů v kostní tkáni.
Velice dobré je ale užívat je dlouhodobě. Podávají se buď injekčně, nebo v tabletách. Výhoda injekčního podání je ta, že stačí dávku aplikovat jen jednou za tři měsíce. Velmi úspěšná je i hormonální substituční léčba, při níž se pacientům podávají hormony štítné žlázy (kalcitonin) a příštítných tělísek (parathormon). U některých pacientů, především u žen po menopauze, se podávají i pohlavní hormony. I v tomto bodě zvítězil běh na dlouhou trať, neboť dávky léků je třeba podávat dlouhodobě, aby byly účinné.
Vitamin D nesmí chybět
Velice důležitým faktorem pro růst kostí je i dostatečná hladina vitaminu D v organismu. Osmdesát procent denní potřeby vitaminu D by měl člověk získávat ze slunečního záření. Zbytek například z rybího tuku, jater, vajec a mléka. Špatná zpráva pro vegetariány: z rostlin ho získat nelze. Vystavovat se slunečním paprskům je ale dobré opravdu přiměřeně. Lepší než jednorázové mnohahodinové "opékání" je trávit na sluníčku méně času, ale zato každý den. Pomyslný bod tedy získávají jak vytrvalostní běh, tak i sprint.
Úprava životního stylu
V poslední době se díky mnoha úspěšným studiím propaguje takzvaná fyzikální terapie. Je to v zásadě dostatek pohybu a rovnoměrná zátěž celého těla. Doporučit lze zejména plavání, dlouhé procházky, posilování i jiná cvičení. Opatrně je ale potřeba přistupovat k běhu. Při běhu se totiž hodně namáhají klouby a "otřásá" se celá opěrná soustava. Riziko zlomenin je při běhu větší než při klasické chůzi. Stejně tak je důležitá i úprava životního stylu. Je dobré se vyvarovat zvýšené konzumace alkoholu, kouření, stresu a nedostatku spánku. Tato úprava ve spojení s vhodným cvičením by se měla stát každodenním programem pacienta s osteoporózou. Bod tedy opět získává vytrvalostní běh.
Jaké jsou tedy výsledky? Dlouhodobá léčba porazila krátkodobou 4:1. A skutečně je to tak, léčba osteoporózy je během na dlouhou trať. Avšak díky úpravě stravy a životního stylu se budete cítit tak dobře, jako byste osteoporózu ani neměli, a navíc tím pomůžete nejen svým kostem, ale i ostatním částem těla.
(kam)
Zdroje: www.osteoporosis.ca www.netdoctor.co.uk