Sluneční paprsky jako prevence proti nákaze covid-19?
Už se k vám doneslo, že vitamin D je nezbytný pro správné fungování imunitního systému? Že je důležitý pro zdravé kosti a zuby a přispívá k udržování zdravých svalů? Že napomáhá předcházet úzkostem a depresivním stavům? V poslední době se navíc ukazuje, že může být klíčový v prevenci covid-19 nebo zvýšení šancí na mírný průběh onemocnění. Jak nejlépe ho získávat po celý rok?
Správná výživa a zdravý životní styl (kupříkladu fyzická aktivita) mají pozitivní dopad na náš imunitní systém. Podporují biologické a fyziologické systémy a procesy v těle, které nám umožňují odolávat infekcím a napomáhají k udržení celkové stálosti vnitřního prostředí organismu.
Složení stravy má tedy ve světle současné pandemie covid-19 značný význam a zaslouží si zvláštní pozornost. Klíčovou mikroživinu v tomto směru představuje právě vitamin D, který je získáván z kůže vlivem slunečního záření nebo ze střev při ústním podání. Jeho nedostatek má zásadní vliv na lidské zdraví, a proto se doporučuje jej během zimních, méně slunečných měsíců doplňovat formou doplňků stravy.
Vitamin D jako prevence onemocnění dýchacích cest
Podle nedávno provedených studií je užívání doplňků vitaminu D spojeno s celkovou nižší úmrtností u starších osob. Existuje také přímá souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a sezónními onemocněními dýchacích cest, tj. nejrozšířenějšími infekčními onemocněními, přičemž k jejich příznakům přispívá více než 200 virů. Jejich hlavním ukazatelem je právě společný výskyt v zimních měsících. Vitamin D napomáhá tlumit zánětlivé reakce v plicích a současně posiluje vrozené obranné mechanismy proti respiračním patogenům.
Z velké průřezové americké studie vyšlo, že infekce dýchacích cest byly častější u pacientů s nedostatkem vitaminu D. Ukázalo se, že tento stav je spojen s akutními infekcemi dýchacích cest a vlivem doplnění vitaminu D dochází ke snížení rizika jejich rozvoje.
Vitamin D jako prevence covid-19
Podle nejnovějších zpráv je nedostatek „déčka“ spojen také s horším průběhem onemocnění novým koronavirem a s vyšším rizikem úmrtí na něj. Onemocnění covid-19 vyvolané virem SARS-CoV-2 totiž postihuje především dýchací cesty, z tohoto důvodu má spojení mezi zvýšením příjmu vitaminu D a snížením rizika onemocnění dýchacích cest velký význam. Zda objevené mechanismy platí i v případě SARS-CoV-2, zatím není zcela objasněno, nicméně v současné době je vliv vitaminu D na covid-19 předmětem mnoha studií.
Jak si zajistit dostatek vitaminu D i v zimě?
Naprostou většinu vitaminu D si naše tělo dokáže vyrobit ze slunečního světla, pokud je mu naše kůže dostatečně vystavena. V zimě to ovšem může být problém.
Velmi konkrétní cestu, jak v zimních měsících získávat přirozeně vitamin D, popsala MUDr. Anna Prchlíková na základě dotazu položeného v naší online poradně: „Asi 80 až 90 % potřeby vitaminu D vzniká v kůži při oslunění, největší hrozbou je tedy nedostatečné vystavení se slunečnímu záření. To je způsobeno především tím, že nechodíme na slunce (jezdí se autem, sedí se v kanceláři atd.), nikoliv že by v zimě tak málo svítilo. V zimě jsou krátké dny a venku chodíme oblečeni, ale i tak by neměl být problém, kdybychom se alespoň trochu snažili slunit se. Udává se obecně, že stačí (i v zimě) 3krát týdně vystavit slunci na 15 minut čtvrtinu tělesného povrchu a organismus vyrobí potřebných 80 až 90 % potřeby vitaminu D na celý týden. V zimě může velice pomoci, když si budete všímat, kdy svítí slunce, a právě v ten okamžik s rodinou vyrazíte na procházku.
Biologický poločas vitaminu D je dva až tři týdny, tedy jinými slovy teoreticky stačí, když se vám podaří jednou za dva týdny vyrazit na tři hodiny ven s odhalenou osminou kůže a pak se můžete na 14 dní zavřít v obýváku. Jinou možností je naučit se do škol/školek/kroužků/práce/na tramvaj/autobus chodit pěšky, občas i v zimě postávat na zastávce atd.
Ostatních 10 až 20 % potřeby vitaminu D by mělo být kryto z potravy, reálně v naší populaci vychází, že v potravě přijímáme kolem 50 % jeho doporučené denní potřeby. Je zajímavé, že nejlepších výsledků (více než 100 % denní doporučené dávky) dosahují severské země. Předpokládám, že jednak díky konzumaci mořských ryb, ale pravděpodobně i díky o vitamin obohaceným (fortifikovaným) potravinám, které jsou na jejich trhu běžnější.
Ke zvýšení příjmu vitaminu D potravou zařaďte tučné mořské ryby, vejce od slepic žijících pod sluncem, v zimě můžete preferovat mléčné výrobky (tuky, mléko, jogurty) fortifikované vitaminy D. Suplementací jedním potravinovým doplňkem (do 1000 IU vit. D denně) a fortifikovanými potravinami se nepředávkujete, pouze utrpí vaše peněženka.“
Suma sumárum: Jaké je závěrečné doporučení?
Naprosto jasně je namístě v období vysokého výskytu infekcí dýchacích cest zajistit příjem vitaminu D formou doplňků stravy. Doporučená denní dávka by měla odpovídat 800 IU/den (20 µg/den) u osob starších 70 let. Současně by denní dávka vitaminu D formou doplňků neměla překročit horní hranici 4000 IU/den (100 µg/den). S pořízením vhodného doplňku stravy vám jistě poradí v každé lékárně.
Zdroje:
Lanham-New S. A., Webb A. R., Cashman K. D. et al. Vitamin D and SARS-CoV-2 virus/COVID-19 disease. BMJ Nutrition, Prevention & Health 2020, doi: 10.1136/bmjnph-2020-000089.
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200903133007.htm