Polibek - co o něm možná nevíte
Mysleli jste si, že o líbání už víte všechno? Věděli jste ale, že polibek může být znamením smrti stejně tak jako poctou bohům, pozdravem i potvrzením smlouvy?
Od polibku rovnou ke svatbě
Líbání je sice věc krásná, ale nic se nemá přehánět. Když totiž ve středověké Itálii muž políbil dívku na ulici, očekávalo se, že si ji vezme. Dnešek je od této praxe už hodně vzdálený. I tak je ale v říši polibků mnoho jiných kuriozit. #IMG#
Polibek – pocta bohům i pozdrav
Traduje se, že první polibky, které posílali rukou bohům jejich uctívači, pocházejí z období 3000 př. n. l. Starověcí Římané naopak polibkem zdravili své přátele a rodinu, ale také lidi na ulici, a dokonce i podomní obchodníky. Zato ve starověkém Egyptě líbání skoro neznali. Kleopatra prý dokonce nikdy nepolíbila žádného ze svých nápadníků.
Líbání na denním pořádku
Ve středověku bylo naopak líbání na denním pořádku. Podle polibku se totiž dala vysledovat příslušnost k určité třídě: k čím nižší třídě bychom náleželi, tím více bychom se při líbání vzdalovali od obličeje. S rovnoprávnými bychom se líbali na rty, s těmi o stupeň výš na ruku, ještě výše postavené bychom líbali na koleno a u těch, pro které bychom byli pouhý prach, by na nás, resp. polibek, zbyla chodidla, nebo dokonce jen země vedle jejich nohou. Odtud pochází rčení „líbám zem, po které kráčíš“.Přítrž polibkům ale učinila morová epidemie v 17. století. Během ní bylo líbání nahrazeno smekáním klobouku, úklonou, pukrletem nebo mávnutím rukou. Tolik k polibkům pozdravným.
Polibek jako mocný erotický čaroděj
Polibek jako erotický prvek má na svědomí západořímský císař Romulus (460 až 511 n. l.), který zakázal všem příslušnicím něžného pohlaví popíjet víno. Dodržování zákona dostali na starost muži, především manželé. Nestačilo jim však jen přivonět k ústům, daleko účinnější bylo vlastními rty ochutnat, zda na těch partnerčiných nezůstaly podezřelé krůpěje zakázaného moku, popřípadě nejsou-li po něm cítit.
Lipogram podle Davida Bowieho
Tři křížky na konci dopisu ve středověku znamenaly polibky. Lidé byli negramotní, a když se měli podepsat na kupní smlouvu, udělali tři křížky a smlouvu políbili na znamení své upřímnosti.Tento zvyk povznesl v roce 1979 zpěvák David Bowie, který vynalezl „lipogram“, otisk rtů symbolizující intimní autogram.
Po polibku smrt
Polibek smrti byl naopak vymyšlen mafií. Gangsteři tak dávali člověku najevo, že jsou nepřátelé a že se ho budou snažit zabít všemi možnými prostředky.
Nejznámější polibky, které měnily svět
Mezi nejznámější světové polibky patří tři, ale erotický je jen ten, jímž princ probudil Šípkovou Růženku. Druhý, zrádný, dostal Ježíš od Jidáše. Třetí, politický, a přesto vášnivý, představuje tzv. Brežněvova trojobruč. Svět si ještě pamatuje, jak Leonid Brežněv objímal politiky ze spřátelených zemí natřikrát.
Zdroj:
www.novinky.cz
www.wikipedia.org
(kam)